Sporo się dzieje wokół Marsa

Wczoraj [18.02.2021] TVP Info nadała specjalny, ponad godzinny, program poświęcony lądowaniu na Marsie amerykańskiego łazika Perseverance. Mogliśmy to wydarzenie oglądać na żywo [relacja – {TUTAJ(link is external)}]. Wszystko przebiegło gładko i urządzenie nadsyła coraz to nowe zdjęcia Marsa {TUTAJ(link is external)}. To już piąty amerykański marsjański łazik.

Pierwszy był Pathfinder, który wylądował w 1997 roku. Potem, w 2004 r. Mars zaczęły badać dwa bliźniecze urzadzenia Spirit oraz Opportunity. To drugie okazało się wyjatkowo długowieczne. Działało aż do 2018 roku, kiedy to uszkodziła je burza piaskowa i stracono z nim kontakt. Łazik Curiosity zjawił się na Marsie w 2012 roku i działa do dzisiaj. USA nie jest jednak jedynym państwem, które bada Marsa. Od roku 2014 po orbicie wokół tej planety krąży indyjska sonda, badająca jej atmosferę. Niedawno na orbitę weszła chińska sonda. W maju lub w czerwcu ma ona opuścić na Marsa swój łazik.

Zupełną nowością jest zaangażowanie w badania Marsa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ich sonda Hope, skonstruowana i wystrzelona przy współpracy z Japonią, weszła właśnie na orbitę Marsa. Dlaczego mamy teraz aż trzy nowe misje na Marsa? Wynika to z faktu, że w tych miesiącach Ziemia i Mars znajdują się najbliżej siebie. Lot między tymi planetami zajmuje obecnie około pół roku.

Ktoś mógłby zapytać: a co z Europą? Europejska misja na Marsa została przesunięta na 2022 rok.

O autorze: elig