Kto fejkiem wojuje, od fejka ginie

Wczoraj [22.02.2021] na stronie #otwieraMY ukazał się tweet:

“3 mln obywateli Rumunii wyszło na ulice – nie zgadzają się na niszczenie gospodarki, społeczenstwa, panstwa i odbierania im wolności. Protestują przeciwko zapowiedziom 3 fali.” {TUTAJ(link is external)}.

Informacja ta [podpisana przez Grzegosh] zilustrowana została przez zdjęcie ogromnych tłumów. Już wkrótce w portalu Sprawdzam.afp.com pojawiła się wiadomość:

” Zdjęcie nie przedstawia protestów w Rumunii przeciwko restrykcjom w czasie pandemii, jak sugeruje strona na Facebooku. Zrobiono je w czasie manifestacji przeciwko korupcji w Rumunii 5 lutego 2017 r. Brak daty pod zdjęciem jest w tym przypadku manipulacją kontekstem.” {TUTAJ(link is external)}.

Jednym słowem – mamy tu do czynienia z fejkiem. Kto jest za niego odpowiedzialny? Osobiście podejrzewam, że Konfederacja. Akcja Otwieramy jest pożyteczna, gdyż zarządzenia rządu są nie tylko bezprawne, ale na ogół idiotyczne i bezskuteczne. Te wszystkie lockdowny i maseczki nic nie dają. Wirus ma je gdzieś. O tym – jak działają szczepienia – przekonamy się dopiero za kilka miesięcy. Łatwo natomiast stwierdzić, że strona #otwieraMy została przejęta przez Konfederację i jest używana jako narzędzie propagandy partyjnej.
Fejki to jednak broń obosieczna. Zaufanie internautów mozna szybko stracić i to na zawsze.

O autorze: elig