Niemcy torpedują Fundusz Odbudowy UE?

Wczoraj [28.03.2021] Zbigniew Kuźmiuk zamieścił w Naszeblogi.pl artykuł “Niemiecki TK zatrzymał ratyfikację Funduszu Odbudowy {TUTAJ}. Napisał w nim m.in:

“W ostatni piątek w mediach pojawił się komunikat, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe, zakazał prezydentowi podpisania ustawy ratyfikującej unijnego Funduszu Odbudowy, przyjętej wcześniej przez obydwie izby parlamentu.
Na razie nie ma uzasadnienia tej decyzji ale jest ona rezultatem skargi grupy profesorów ekonomii skupionych wokół Bernda Lucke (…) Niemiecki Trybunał zakazał prezydentowi podpisywania ustawy ratyfikacyjnej, ponieważ chce merytorycznie rozpatrzyć zasadność tej skargi, więc jeszcze nie wiadomo jaka będzie jego ostateczna decyzja w tej sprawie ale już na tym etapie trzeba zauważyć, że rzetelnie pilnuje on, aby instytucje unijne tworzyły prawo tylko w zakresie kompetencji, które przekazały im państwa członkowskie.(…)
Może się więc okazać, że to zamożne kraje Europy Zachodniej, będą tworzyć przeszkody na drodze powołania Funduszu Odbudowy, zwłaszcza, że w Holandii, Danii, Szwecji czy Austrii (czyli tzw. grupie krajów skąpców), do tej pory nie ma jeszcze decyzji parlamentarnych w tej sprawie.”.

Dziś natomiast Rafał Ziemkiewicz wygłosił na swoim vlogu pogadankę “Niemcy przeciwko UE. Niesamowite” {TUTAJ(link is external)}. Doprawdy – warto jej wysluchać [jest dość krótka]. Ziemkiewicz stwierdza, że kwestia owego Funduszu Odbudowy jest bardzo ważna, gdyż zakłada on powstanie wspólnego długu całej Unii Europejskiej. Ziemkiewicz przypomina, iż taki właśnie wspólny dług zapoczątkował przekształcenie się trzynastu niepodległych państw Ameryki Północnej w USA. Jak pokazała wojna secesyjna – był to proces nieodwracalny. Sprawa Funduszu Odbudowy oraz długu UE jest obecnie kością niezgody między PiS a Solidarną Polską. Postanowienie niemieckiego TK wzmacnia pozycję tej ostatniej, pokazujac, że nie tylko ona ma watpliwości co do Funduszu.

Jest możliwe, iż spór miedzy PiS a Solidarną Polską rozstrzygnie się w Karlsruhe.

O autorze: elig