Prof. Maciej Banach: Będziemy obowiązkowo szczepić wszystkich Polaków. Nie mamy wyjścia

Fronda:

Prof. Maciej Banach: Będziemy obowiązkowo szczepić wszystkich Polaków. Nie mamy wyjścia - zdjęcie

Czy szczepienia przeciwko koronawirusowi będą w Polsce obowiązkowe? Prof. Maciej Banach z Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi uważa, że to jedyne słuszne rozwiązanie.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową kardiolog i epidemiolog chorób serca i naczyń stwierdził, że obowiązkowe szczepienia wraz z edukacją prozdrowotną są jedynym rozwiązaniem, które pozwoli nam na ostateczne wyjście z pandemii.

„Nie mamy już wyjścia”

– ocenia prof. Banach.

Wskazał tu na obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze czy różyczce, które sprawiły że choroby te praktycznie się już nie pojawiają. Wskazał, że już teraz wiadomo, że prawdopodobnie szczepienia przeciwko Covid-19 będą sezonowe. Wobec tego, zdaniem eksperta, jeśli:

„[…] ludzie nie będą chcieli się szczepić, to albo będziemy w ciągłej pandemii, która rozwinie się na świecie, albo wprowadzimy obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobie będącej następstwem zakażenia koronawirusem”.

Uważa on też, że „nieprawdziwe historyjki o COVID-19 i szczepieniach” oraz ich powielanie w mediach społecznościowych powinny podlegać penalizacji.

Prof. Banach uważa też, że jest zbyt mało kar jeśli chodzi o nieprzestrzeganie restrykcji oraz nakazów związanych z rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce. Stwierdził:

„Mogliśmy znacznie szybciej osiągnąć mniejszy poziom zakażeń, gdyby nie ostentacyjne nieraz łamanie przepisów sanitarnych”.

dam/PAP,Fronda.pl

O autorze: JAM