Pełna składka od emerytur do 2500 zł. ZUS rozwiewa wątpliwości

Jak władze Kielc zaciskają pasa. Nie obsadzają etatów, zwalniają ochronę,  oszczędzają na prądzie

Dam ci na chwilę, a potem zabiorę

Jeszcze więcej tobie biedny odbiorę

Mydlenie oczu to jest stara sztuczka

Obecnie jest nowa modna na wnuczka

 

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku emerytur do wysokości 2,5 tys. zł miesięcznie będzie płacona w pełnej wysokości – informuje prezes ZUS Gertruda Uścińska. Składka ma być pobierana niezależnie od zwolnień podatkowych.

Według założeń Polskiego Ładu kwota wolna od podatku ma zostać podniesiona do 30 tys. złotych, co sprawi, że emerytury do 2500 zł będą nieopodatkowane.

Nie oznacza to jednak, że od świadczeń nie będzie odprowadzana składka zdrowotna.

– Generalnie jest zasadna taka, że składka na ubezpieczenia zdrowotne w wysokości 9 proc. będzie należna od każdego świadczenia emerytalnego, niezależnie od przysługujących zwolnień podatkowych i faktycznie będzie obniżała to świadczenie czy w przypadku innych należności określony dochód – powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska w telewizji wPolsce.pl.

Jak podkreśla szefowa ZUS, przeprowadzono szereg analiz, z których wynika, że składka zdrowotna będzie powszechnie należna od wszystkich tytułów do ubezpieczenia społecznego i będzie też dotyczyć świadczeń, zwolnionych z podatku.

Od świadczenia wynoszącego 2500 złotych składka będzie wynosiła 225 złotych.

– Z tytułu wprowadzenia tej powszechnej zasady, że od każdego świadczenia, od każdego dochodu także pełna składka bez odliczenia zaliczki na podatek dochody mamy pobrać około 14 mld zł więcej, co dałoby prawie 25 mld zł z tytułu składki zdrowotnej. A więc składka będzie należna w pełnej wysokości – wylicza Uścińska.

Przyjęcie projektu zmian podatkowych rząd planuje na wrzesień 2021 roku. Oprócz podniesienia kwoty wolnej od podatku planowane jest podwyższenie drugiego progu podatkowego.

O autorze: JAM