Drony wygrywają wojny

Wczoraj [16.09.2021] dr Wojciech Szewko zamieścił na Twitterze następujący wpis:

“Warto przeczytać. O tajnej jednostce Talibów – operatorów dronów, która pomogła w zdobyciu przewagi nad armią afgańską i w rezultacie w wygraniu wojny. Drony pomogły też Talibom w zajęciu Panczsziru {TUTAJ(link is external)}.”.

Polecany artykuł to tekst “The Drone Unit that Helped the Taliban Win the War” pióra Fazelminallaha Qazizai {TUTAJ(link is external)}. Opisuje on 12 – osobowy oddział operatorów dronów, który używał tych bezzałogowych statków powietrznych do polowania na przywódców wrogiego talibom Sojuszu Północnego. Ciekawe jest to, że używane przez nich drony zostały zakupione w Chinach. Widać, kto wspierał militarnie talibów.

Nie jest to pierwszy przypadek udanego zastosowania dronów w prawdziwej wojnie. We wrześniu 2020 roku Azerbejdżan zaatakował Armenię. Rozpoczęła się wojna o Górski Karabach. Armenie została pokonana i straciła 75% terytorium Górskiego Karabachu. W portalu PISM.pl {TUTAJ(link is external)} możemy przeczytać:

“Przewagę Azerbejdżanowi dało też wykorzystanie tureckich dronów bojowych Bayraktar TB2, które niszczyły pozycje sił ormiańskich, wyrzutnie rakiet oraz pojazdy opancerzone. Bayraktar TB2 to drony klasy MALE (średniej wysokości, dalekiego zasięgu), zdolne do lotów autonomicznych i mogące przenosić ładunki wybuchowe, w tym pociski kierowane (MAM-L i MAM-C). Były również używane do działań rozpoznawczych, zabójstw (m.in. ministra obrony GK) oraz ataków dywersyjnych poza linią frontu.”.

Szersze zastosowanie dronów bojowych na froncie datuje się od lat 90-tych XX wieku. Polecam artykuł “Drony militarne” {TUTAJ(link is external)} napisany przez Mirosława Usidusa w portalu Mlodytechnik.pl . Zawiera on historię bezzałogowych aparatów latających od XIX wieku do teraz

O autorze: elig