Przyjdzie nam walczyć z ekspertami

W Tygodniku TVP ukazał się wczoraj [17.09.2021] artykuł Dariusza Matuszaka “Eksperci – największa plaga Ameryki” {TUTAJ(link is external)}. Autor stwierdza w nim:

“W wielkiej dyskusji dotyczącej kultury, obyczajowości, relacji rodzinnych i społecznych swój pogląd próbuje narzucić wąska grupa „fachowców”. (…) Żadne wydarzenie w ciągu ostatnich dziesięcioleci nie obnażyło tak pustki owej „wiedzy eksperckiej” jak katastrofa afgańska i jej zwieńczenie – ucieczka amerykańskiego wojska z Kabulu. (…) W Ameryce trwają poszukiwania sprawców tej upokarzającej katastrofy. Wiadomo, że odpowiada za nią prezydent Joe Biden i jego administracja, szefostwo Pentagonu, a także oczy i uszy Ameryki – agencje wywiadu. Ale wskazuje się też wszelkiej maści ekspertów, którzy obsiedli Waszyngton, jego instytucje i organizacje międzynarodowe. (…) Kompromitująca ucieczka z Kabulu nie była bowiem żadnym wypadkiem przy pracy. Ona była zwieńczeniem 20 lat błędnych decyzji, które rekomendowali właśnie eksperci.”.

Matuszak podaje następnie dalsze przykłady błędnych ocen ekspertów od polityki międzynarodowej. Przechodzi potem do sprawy pandemii. Pisze:

“Sama pandemia jest także przyczynkiem do coraz powszechniejszego w Stanach Zjednoczonych podważania roli ekspertów, którzy z bezstronnych znawców przekształcili się w dostarczycieli opinii potwierdzających decyzje polityków. Kwestia dotyczy nie tylko metod walki z zarazą, ale kompromitujących oświadczeń całego środowiska medyków i ekspertów zdrowia publicznego ze słynnym doradcą medycznym Białego Domu doktorem Anthonym Faucim na czele. (…) Dziś już wiadomo, iż nie można wykluczać, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan, a nawet tego, że został zmodyfikowany. Kwestia nie jest rozstrzygnięta, ale wiadomo też, że doktor Fauci jako szef Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) finansował wiele badań w Chinach, w tym nad wzmocnieniem funkcji koronawirusa odpowiedzialnego za Covid.
Z powodu pandemii nauka trafiła na czołówki gazet, stała się dziedziną życia budzącą wielkie namiętności, a jednocześnie uległa gigantycznej inflacji – spowszedniała tak, że straciła swą wartość. (…)
Każda wielka porażka Ameryki z ostatnich dziesięcioleci nosi w sobie ekspercki ślad. Klęski nie brały się z nieprzemyślanych porywczych ruchów. Były efektem systematycznych działań teoretycznie podpartych jakąś formą wiedzy.
Wiele wskazuje na to, że Amerykanie w końcu szykują się na bój z ekspertami. I to nie jest przenośnia, bo coraz częstsze są wezwania do przeprowadzenia wielkich czystek wśród ekspertów z przeróżnych dziedzin. Front przebiega nie tylko w mediach, ale w wielu instytucjach publicznych, bardzo często związanych choćby z edukacją, czy opieką medyczną.”.

Wszystko wskazuje na to, że i my w Polsce powinniśmy przegonić na cztery wiatry przynajmniej niektórych naszych ekspertów. Podam tylko jeden przykład. Jest nim prof. Andrzej Horban, główny konsultant polskiego rządu ds pandemii. Wczoraj wypowiedział się on w następujący sposób:

“W rozmowie z TVN24 główny doradca premiera ds. COVID-19 pytany, dlaczego w niektórych miejscowościach jest niski wskaźnik wyszczepialności.
“Są po prostu bierni”
Zdaniem prof. Andrzeja Horbana, “to jest część osób jest po prostu bierna”.
– Nawet sprawdzaliśmy. Są ludzie, którzy są po prostu bierni. Nie głosują, nie biorą udziału w życiu publicznym, nie czytają gazet. Paradoksalnie nawet nie oglądają telewizji. Żyją poza tym – stwierdził. – Ci ludzie nie chodzą do restauracji, nie chodzą do kin. To jest właśnie ta grupa, która nie bierze udziału w tym życiu. To na tym polega. Nie bo nie – dodał.
Na uwagę prowadzącej, że Biały Dunajec, w którym zaszczepiło się niewiele osób, to jest zaplecze obecnie rządzących, prof. Horban odparł, że to “nie przekłada zupełnie na preferencje polityczne”. – Ci ludzie, którzy się nie szczepią, w ogóle nie głosują. To było sprawdzane – powiedział.” {TUTAJ(link is external)}.

Podziwiać można rozmiar pogardy, jaką Horban ma dla ludzi innych niż on. W portalu Wp.pl {TUTAJ(link is external)} mówił w podobnym tonie o odporności populacyjnej w Polsce oraz o wypowiedzi Brauna na temat Niedzielskiego. Trzeba powiedzieć, że wypowiedzi Horbana to najskuteczniejsza akcja antyszczepionkowa w Polsce. Przejrzałam 144 komentarze w Wp.pl o Horbanie. Ponad 90% z nich oceniało go negatywnie i mówiło. gdzie może on wsadzić swoje szczepionki. Zachęcił też niektórych komentatorów do głosowania na Brauna i Konfederację.

O autorze: elig