Debata: dostosować się czy walczyć?

W panelu wzięli udział: minister Sebastian Kaleta, poseł Krzysztof Bosak, posłanka Paulina Matysiak, ułaskawiony Jan Śpiewak

Jak widać, spośród czterech uczestników debaty, aż trzy osoby były lub są aktualnie związane ze środowiskiem mniej lub bardziej szkodliwej lewicy. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że sponiewierany ostatnio przez chamów i żydów, Jan Śpiewak (za niepochlebną opinię o „mafii reprywatyzacyjnej”), ułaskawiony swego czasu przez Andrzeja Dudę, stwierdził, że nie rozumie sporu o „praworządność”. Wypowiedź ta bez wątpienia stanowiła ukłon w stronę PiS. Doceniając jednak inteligencję pana Śpiewaka, myślę, że doskonale wie o co chodzi.

Dyskusję moderowała zasłużona przodowniczka z Fabryki Onuc, Dorota Kania

Rozpoczynająca dyskusję posłanka lewicy, Paulina Matysiak podkreśliła na wstępie: 90% Polaków popiera obecność „Polski” w Unii.

Pozwolę sobie przy okazji skomentować  przytoczony przez uczestniczkę debaty wynik sondażu CBOS. Według mnie jest to rezultat braku umiejętności kojarzenia szyldu z desygnatem. Zerknąłem na wyniki tego badania. Obraz, który wyłania się z publikowanych danych można określić przysłowiowym: nędza i rozpacz. Domyślam się, że część respondentów nie kojarzy użytych w ankiecie pytań z rzeczywistym znaczeniem dziejących się procesów. Na pytanie, czy władze państwowe powinny uwzględnić zalecenia i postanowienia organów UE dotyczące reformy sądownictwa, czy nie, 46 proc. badanych stwierdziło, że tak

Ciekawe jak odpowiedzieliby na następujące pytanie:

Czy niezależnie od barw partyjnych rząd polski powinien zawsze uwzględniać zalecenia i postanowienia rządu niemieckiego lub zalecenia i postanowienia współczesnych środowisk faszystowskich o orientacji marksistowskiej?

Respondentom zadano także pytanie, czy ich zdaniem władze państwowe powinny wstrzymać wydobycie w kopalni Turów do czasu rozpatrzenia sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości UE (…) 21 proc. badanych oceniło, że wydobycie w kopalni Turów powinno zostać przerwane. /forsa.pl/

21 proc. uznało, że decyzja, której skutkiem ma być pozbawienie prądu, a co za tym idzie ogrzewania i elektryczności dużego obszaru Polski, jest właściwa.

W sondażu 48 proc. uznało, że władze samorządowe powinny wycofać się z przyjętych uchwał “przeciw ideologii LGBT”.

Po tej dygresji, wracając do debaty… minister Sebastian Kaleta:

albo się spierać albo ulegać

Minister PiS wymienił rodzaje aktualnie toczących się sporów

  • o tzw. praworządność
  • o energetykę
  • o ideę społeczeństwa (spór o ideologię gender)

W każdym tych sporów nasze państwo powinno realizować nasze interesy.(…) Fakt bycia w sporze nie może nas paraliżować, powinniśmy wybić się z tej peryferyjności, którą nam przypisano – mówił Kaleta

Narrację pisowskiego ministra troszkę zepsuł Krzysztof Bosak mówiąc: “nieprawdą jest, że Polska nie zgadza się podwyższenie celów klimatycznych, bo Morawiecki zgodził się na to bez żadnych zastrzeżeń”.

Istotnymi elementami w wypowiedzi Krzysztofa Bosaka były: Spór jest nieunikniony, bo traktaty są ogólne.Trend eurofederalizmu jest w trzech odsłonach:

  • chadeckiej
  • eurokomunistycznej
  • progresywno – liberalnej

Nie zgadzam się, że Unia drastycznie się zmieniła. Unia była przez polską klasę polityczną idealizowana. Spór będzie trwał, bo polska kultura prawna i aksjologia pozostaje w konflikcie do tego co jest nazywane liberalnymi wartościami w UE.

Dorota Kania spytała: Jak prowadzić ten spór, aby Polska wygrała?

Jan Śpiewak zadał pytanie

Polska czyli kto?

Unia nie jest wspólnotą wartości. Jest Unią interesu z dominacją interesu niemieckiego. Euro jest narzędziem imperializmu niemieckiego. Praworządność? Nie do końca rozumiem tego sporu. Jesteśmy montownią Europy – stwierdził.

Na uwagę zasługuje też ten fragment wypowiedzi Śpiewaka, w którym zaczął mówić Michalkiewiczem, używając sformułowania „elity kompradorskie”

To jest spór w Polsce o to jak mają funkcjonować elity. Czy mamy mieć ciągle elity, które po 1989 roku zdobyły wpływy w Polsce, czyli elity kompradorskie, które mają reprezentować interesy centrum, które zarządzają kolonią w imieniu interesów zachodu.

 

O autorze: CzarnaLimuzyna

"Tylko prawda jest ciekawa". Blog osobisty. Moje prywatne opinie na temat polityki nie mają charakteru "prawd objawionych". We wpisach antynarracyjnych stosuję hiperbolę.