„Księga wstydu Ministerstwa Finansów”

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował arcyciekawy, choć również arcyirytujący raport „Księga wstydu Ministerstwa Finansów. Dyskryminacja podatkowa polskich firm”. Porównano w nim zobowiązania podatkowe regulowane przez małe firmy – w zdecydowanej większości polskie – z tymi regulowanymi w ramach CIT przez duże przedsiębiorstwa, będące niemal wyłącznie zagraniczną własnością. Rezultaty są wprost szokujące.

Na przykład sieć Lidl osiągnęła w ciągu ostatnich pięciu lat (od stycznia 2016 do grudnia 2020 roku) przychód rzędu ponad 72 mld zł, a zapłaciła jedynie 348 mln zł CIT (0,48 proc. przychodów). Carrefour Polska: ponad 51 mld zł przychodu i 94 mln CIT (0,18 proc.). Aldi: 6,5 mld przychodów i – uwaga – 0 zł CIT. Przez pięć lat.

A jak to wygląda w przypadku telekomów? Dwa z nich wyróżniają się zdecydowanie na minus. Orange Polska: przychód ponad 49,5 mld zł, CIT – 16,6 mln (0,03 proc. przychodów). I T-Mobile Polska. Przychód z pięciu lat to 43,3 mld zł; zapłacony CIT – uwaga! – dokładnie 30801 zł. Czyli 0,0001 proc. przychodu (jedna dziesięciotysięczna procenta).

Łukasz Warzecha/felieton/

Raport ZPP „Księga wstydu Ministerstwa Finansów” można pobrać tutaj

Synteza

• Opracowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców raport pt. „Francuskie firmy w Polsce” ukazał skalę zjawiska polegającego na unikaniu opodatkowania przez największe, międzynarodowe korporacje.

• W Polsce funkcjonuje ok. 25 tys. firm z kapitałem zagranicznym. Ponad 96% z nich prowadzi działalność w formie spółek kapitałowych, które są płatnikami podatku CIT.

• Podatek CIT jest de facto podatkiem dobrowolnym. Jak wynika ze statystyk, płacą go jedynie ci, którzy chcą to robić – zaledwie 41% osób prawnych wykazuje podatek CIT do zapłacenia. Odpowiednim remedium byłoby wprowadzenie powszechnego i prostego podatku przychodowego.

• Skala niepłacenia podatku dochodowego od osób prawnych jest zatrważająca. Jedna z największych sieci telefonii komórkowej w przeciągu ostatnich 5 lat zapłaciła zaledwie 30 tys. zł z tytułu CIT.

• Wśród sieci dyskontów można znaleźć podmioty płacące podatek liczony w miliardach zł, jak i takie, które przez ostatnie lata nie zapłaciły ani złotówki.

• Polska, starając się o zagranicznych inwestorów, przyznaje im nieuzasadnione benefity. Jedna ze spółek produkcyjnych w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymała pomoc publiczną o wartości niemal miliarda złotych, płacąc w tym czasie zaledwie pół miliona zł podatku /podkreślenie red./.

• Obecny system podatkowy faworyzuje największe podmioty kosztem drobnych przedsiębiorców. Polski Ład wzmacnia tę tendencję, zwiększając obciążenia polskich podmiotów z sektora MŚP i wprowadzając szereg ulg, z których skorzystają międzynarodowe korporacje.

 

O autorze: Redakcja