Legalny Marsz Niepodległości przejdzie tradycyjną trasą

W obliczu niezrozumiałej decyzji Prezydenta Stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny.

Jan Józef Kasprzyk

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

 

Pomimo wysiłków środowisk faszystowskich, w tym prounijnych separatystów odmawiających prawa do obchodów narodowego święta środowiskom patriotycznym, Marsz Niepodległości odbędzie się według tradycyjnego planu.

“Za organizację uroczystości cały czas ma odpowiadać Stowarzyszenie Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza. Młodzież Wszechpolska przygotowuje z kolei transport do stolicy z innych części Polski. Marsz wyruszy 11 listopada o godzinie 13:00 z Ronda Romana Dmowskiego i przejdzie tradycyjną trasą na błonia Stadionu Narodowego”.

Ziemowit Przebitkowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej:

Faktycznie Urząd do Spraw Kombatantów daje nam formalną podstawę do zajęcia tradycyjnej trasy i wszystkie przejścia Marszu Niepodległości od Ronda Romana Dmowskiego do Stadionu Narodowego. Warto zauważyć, że mieliśmy przygotowane trasy rezerwowe, którymi byśmy szli, nie tą tradycyjną trasą, ale byśmy szli. Niemniej, przez wzgląd na remonty w Warszawie, to raz, sytuację, którą faktycznie wytworzył prezydent Warszawy, starając się eskalować jakieś niepotrzebne napięcia w dniu, który powinien być wspólnym świętem, najspokojniej będzie na pewno, jeżeli przejdziemy klasycznie to najszerszą trasą, tradycyjną, którą chodzimy co roku. Uważam, że decyzje sądu były absurdalne, tutaj prawnicy byli zgodni, że nie było możliwości, żeby zakazać nam tego przemarszu, a niemniej sądy podeszły do sprawy na zasadzie „nie mamy pańskiego płaszcza, i co pan nam zrobi?” i w kolejnych instancjach zakazywały marszu.

Czy państwo w jakiś sposób mogą pomóc osobom, które nie mają transportu, żeby się na Marsz Niepodległości wybrać?

Organizujemy wyjazdy autokarowe z całej Polski. Również z Poznania. Zachęcamy, żeby wejść na stronę wyjazdy.mw.org.pl i jechać razem z nami. Serdecznie do tego zapraszamy. Potem można wspólnie celebrować odzyskanie niepodległości. Startujemy o godzinie 13 z Ronda Dmowskiego w Warszawie i przedostajemy się normalną, zwykłą, tradycyjną trasą na błonia. W związku, z tym, że formalne podstawy dał Urząd do Spraw Kombatantów. Nadmienię tylko, że w takich sytuacjach zawsze powstaje niebezpieczeństwo jakiejś pokusy na upaństwowienie marszu, oczywiście byłoby to bardzo niekorzystne, ze względu na to, że rządy się zmieniają i nie chcielibyśmy, żeby na przykład za trzy lata Marsz Niepodległości był marszem tęczowo-liberalnym. /radiopoznan.fm/

_________________________________________________________________________________________________________

 

 

O autorze: Redakcja