Koło ratunkowe dla Trzaskowskiego

Moją notkę z okazji 11 listopada 2021 {TUTAJ} zakończyłam następująco:

” Zdumiewa mnie tempo degrengolady Trzaskowskiego. Półtora roku temu był kandydatem na prezydenta Polski. W wyborach uzyskał ok. 10 milionów głosów i przegrał z Andrzejem Dudą tylko niewielką ich ilością. Nie zdołał przekształcić tego poparcia w siłę polityczną. Warszawą zarządza nieudolnie. Powrót Donalda Tuska zniweczył jego nadzieje na jakąś ogólnopolską rolę. Obecna maniakalna [i przegrana] walka z Marszem Niepodległości ustawia go na pozycji drugiego Franka Sterczewskiego, [który toczył boje ze Strażą Graniczną] czyli złośliwego pajaca.”.

Ostatnio ktoś w USA rzucił jednak Rafałowi Trzaskowskiemu koło ratunkowe. Dzisiaj [27.11.2021] PAP poinformowała, że:

“Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ma w przyszłym tygodniu uczestniczyć w debacie Kongresu USA i mówić o stanie demokracji w Polsce. (…) Portal Onet.pl dodał, że chodzi o posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki. Oprócz Trzaskowskiego w dyskusji wezmą udział pozostali założyciele Paktu Wolnych Miast, czyli burmistrzowie: Budapesztu Gergely Karatsony, Pragi Zdenek Hrib oraz Bratysławy Matus Vallo. (…) w przygotowaniu do tego, że tydzień później Joe Biden organizuje +szczyt demokracji+ , gdzie zaprasza głowy rządów i państw, żeby rozmawiać o stanie demokracji na świecie (…) na marginesie szczytu odbędzie się spotkanie, w którym [Trzaskowski] również weźmie udział wraz z burmistrzami Budapesztu, Pragi i Bratysławy. Zarówno “Szczyt dla Demokracji” jak i wysłuchanie w Kongresie 2 grudnia odbędą się w formie zdalnej. (…)
W obozie władzy – konsternacja.” {TUTAJ(link is external)}.

Co to takiego ten Pakt Wolnych Miast? Powstał on w grudniu 2019 roku {TUTAJ(link is external)} a rozszerzył się we wrześniu 2021 {TUTAJ(link is external)}:

“Na szczycie w Budapeszcie do projektu dołączyły następujące miasta: Amsterdam, Barcelona, Florencja, Frankfurt, Gdańsk, Lublana, Londyn, Los Angeles, Mannheim, Paryż, Podgorica, Rijeka, Stuttgart, Taipej, Taoyuan, Tirana, Ulm, Neu-Ulm, Zagrzeb i Wiedeń. Oznacza to, że Pakt z powodzeniem rozszerzył się nie tylko na resztę Europy, ale także na Azję i Stany Zjednoczone.”.

Według założycieli Paktu:

“Pomimo tego, że burmistrzowie pochodzą z różnych środowisk politycznych, ubiegali się o urząd chcąc zaprezentować swoim mieszkańcom lepszy model zarządzania. Zdecydowane opowiadają się za progresywnymi i inkluzywnymi wartościami, łączy ich także walka z nacjonalistycznym populizmem.”.

Jest to, jak sądzę, inicjatywa lewicowa i dlatego właśnie zainteresowała polityków Partii Demokratycznej w USA. Trzaskowski na tym skorzystał.

O autorze: elig