Niedobory energii w zimie i walka o żywność

European Financial Congress, Sopot 2022

 

Podczas niedawnej debaty prezesów banków na EKFP, pomimo “sprzyjającego środowiska dla kredytodawców”, prezesi najważniejszych banków wyrazili swoje najwyższe zaniepokojenie. Aby nie niepokoić nadmiernie niewolników podczas dyskusji pominięto taktownie fakt, że banki nie posiadają aktualnie depozytów swoich klientów. Gdyby ludzie na wieść o planowanym wycofaniu gotówki rzuciliby się do banków musieliby odejść z przysłowiowym kwitkiem.

Złym scenariuszem nie są wysokie ceny energii, ale wręcz niedobory energii w zimie i walka o żywność.

Ogólnie bankowcy narzekali na brak satysfakcjonujących zysków. Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium nakreślił pesymistyczny scenariusz

Złym scenariuszem nie są wysokie ceny energii, ale wręcz niedobory energii w zimie i walka o żywność. Nie jesteśmy gotowi na najgorsze scenariusze. W poprzednim kryzysie finansowym polski system bankowy był jednym z najsilniejszych w Europie, teraz jest jednym z najsłabszych.

Marek Lusztyn, wiceprezes mBanku ostrzegał przed inflacją mogącą sięgnąć 40-50 proc. Narzekano również na rentowność sektora bankowego mierzoną wskaźnikiem ROE

 

Wśród wielu panelistów pojawili się prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko oraz wybitni reformatorzy i specjaliści od przekształceń własnościowych:  Janusz Lewandowski, Jan Krzysztof Bielecki, Marek Belka oraz inne znakomitości, w tym Joseph Martin „Joschka” Fischer, specjalista od wdrażania poglądów Karola Marksa, Mao Zedonga i Georga Hegla w codzienne życie współczesnego proletariatu. Nie sposób wymienić wszystkich znakomitych gości dlatego odsyłamy Czytelników do:

  1. Streszczenia /businessinsider/
  2. Filmu z debaty /European Financial Congress, Sopot 2022/

_______________________________________________________

Businessinsider.com.pl/ Ekspedyt.org

 

 

O autorze: Redakcja