Jarosław Kaczyński odszedł z rządu i co z tego?

Dziś [21.06.2022] rano dowiedzieliśmy się, że Jarosława Kaczyńskiego nie ma już w rządzie {TUTAJ(link is external)}. Funkcje wicepremiera i szefa Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa przejmuje po nim Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Oprócz tego – zastępca szefa KPRM i sekretarz Komitetu Zbigniew Hoffmann ma zostać powołany na ministra i będzie mu podlegał bieżący nadzór nad Komitetem. Jarosław Kaczyński wszedł w skład rządu 6 października 2020 i przepracował w nim 20 miesięcy. W wywiadzie dla PAP mówił:

“Już w tej chwili nie jestem w rządzie. Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał.
Dodał, że dobrze wspomina te 20 miesięcy, kiedy urzędował w KPRM. – Oczywiście miałem być o cztery miesiące krócej w rządzie, ale wybuchła wojna w Ukrainie. Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać i wybrałem. Chętnie bym doczekał do końca wojny, ale wygląda na to, że będzie się ona ciągnęła dłużej – zaznaczył Jarosław Kaczyński. (,,,)
Postanowiłem, że muszę się skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze. To nie tak, że przeceniam swoją rolę, chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy – dodał.” [op. cit.]

Muszę powiedzieć, że dla mnie osobiście cala ta sprawa udziału Jarosława Kaczyńskiego w rządzie , a obecnie jego odejścia z niego jest co najmniej niejasna. W październiku 2020 mówiono, że:

“Mirosława Stachowiak-Różecka mówiła, że “Jarosław Kaczyński wzmacnia rząd swoim autorytetem”. – Jest jasne, że jest on głównym liderem i autorem projektu dla Polski, który realizujemy od kilku lat – stwierdziła poseł PiS. Dodała, że szef jej ugrupowania w ramach nowego rządu będzie łączył pojawiające się w resortach propozycje.(…)
Paweł Poncyljusz mówił z kolei, że obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie służy “pilnowaniu Zbigniewa Ziobro i tego, żeby ta koalicja jak najdłużej trwała”. – To, że ona nie jest spójna, pokazały ostatnie tygodnie – stwierdził poseł KO.
Dodał, że niezgoda w koalicji była widoczna w ostatnich tygodniach.” {TUTAJ(link is external)}.

Nie wiadomo, czym zajmował się Jarosław Kaczyński przez te 20 miesięcy. Narzekał, że może bywać w siedzibie PiS tylko raz w tygodniu. Nie było widać szczególnych różnic w funkcjonowaniu rządu na co dzień. Konflikt między Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobro trwa jak trwał. Zakres formalnej , a zwłaszcza nieformalnej władzy Jarosława Kaczyńskiego chyba się nie zmienił. Po co wiec było jeść tę żabę?

O autorze: elig