Wakacje czyli jak jeździsz to grzeszysz

Transport for London szacuje, że ten genialny plan wydrąży kieszenie londyńczyków na kwotę od 700 do 1,5 miliarda funtów, wywołując oburzenie wśród zwykłych obywateli, a nawet niektórych parlamentarzystów.

−∗−

Tłumaczenie artykułu z serwisu Counter Signal o planowanych zaostrzeniach przepisów dot. emisyjności pojazdów w Londynie. //AlterCabrio

_____________***_____________

 

ULEZ: Wielka Brytania obciąża ludzi grzechem prowadzenia samochodu

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, forsuje i planuje rozszerzyć „strefę ultra niskiej emisji” (“Ultra Low Emissions Zone” – ULEZ) na całe miasto, co spowoduje, że wielu kierowców zostanie obciążonych opłatą do 12,50 funtów dziennie za grzech prowadzenia pojazdu.

W tej chwili strefa Ultra Low Emissions Zone (ULEZ) obejmuje tylko centralny/wewnętrzny Londyn, ale Khan zaproponował rozszerzenie jej na całe miasto i zastosowanie do około dziewięciu milionów mieszkańców Londynu.

„Wyzwania związane z zanieczyszczeniem, kryzysem klimatycznym i zatłoczeniem oznaczają, że musimy dalej zmniejszać emisje z pojazdów w Londynie” – powiedział Khan.

Dodał, że „wciąż jest zbyt dużo toksycznego zanieczyszczenia powietrza, które trwale uszkadza płuca młodych londyńczyków”.

Według The Sun opłaty będą uzależnione od rodzaju prowadzonego pojazdu, przy czym starsze pojazdy i motocykle otrzymają najwyższe stawki. Niektóre pojazdy są jednak zwolnione, a ustalanie odbywa się na podstawie szacunkowej ilości dwutlenku azotu emitowanego przez pojazd.

„Aby samochody z silnikiem Diesla mogły uniknąć opłat, muszą być zarejestrowane po wrześniu 2015r.”, donosi The Sun. „Większość modeli benzynowych zarejestrowanych po 2005r. również jest zwolniona”.

Dodatkowo samochody ciężarowe, dostawcze lub specjalistyczne pojazdy ciężkie (powyżej 3,5 tony), autobusy, minibusy i autokary (powyżej 5 ton) nie będą zmuszane do uiszczania opłat ULEZ. Będzie jednak konieczność opłaty LEZ [Low Emission Zone], jeśli nie spełniają norm dla tej emisji.

Nieuiszczenie opłaty ULEZ spowoduje nałożenie dodatkowej grzywny w wysokości 160 GBP za samochody, furgonetki i motocykle, przy czym grzywna ta zostanie zmniejszona do 80 GBP (jeśli wpłata nastąpi) w ciągu 14 dni.

Zgodnie z informacją ze strony internetowej ULEZ „Aby pomóc w oczyszczeniu powietrza w Londynie, strefa ultra niskiej emisji (ULEZ) działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, każdego dnia w roku, z wyjątkiem Bożego Narodzenia”.

Aby wyegzekwować ULEZ, miasto Londyn zainstalowało 1000 „kamer z opłatami za wjazd do centrum”. Jednak, aby ULEZ objął całe miasto, Khan planuje zwiększyć liczbę kamer do około 18 000. To naprawdę uczyniłoby Londyn strefą/państwem nadzoru.

Transport for London szacuje, że ten genialny plan wydrąży kieszenie londyńczyków na kwotę od 700 do 1,5 miliarda funtów, wywołując oburzenie wśród zwykłych obywateli, a nawet niektórych parlamentarzystów.

_______________

ULEZ: The UK is charging people for the sin of driving, Keean Bexte, August 3, 2022

−∗−

 

O autorze: AlterCabrio

If you don’t know what freedom is, better figure it out now!