Święto ukraińskiego wojska w Polsce?

15 sierpnia odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jednak nie tylko.  Pierwszy raz w tym roku rozpocznie się nowa świecka tradycja obchodzenia braterstwa broni z wojskiem ukraińskim. Dzień wcześniej, zgodnie z planem, o godz. 20- tej  nastąpi złożenie wieńca przed Pomnikiem Żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Wielu zadaje sobie pytanie o sens nadawania aż takiej rangi epizodom historycznym, które nie miały żadnego wpływu na późniejszy bieg historii w kontekście udziału Ukraińców w ludobójstwie Polaków, w antypolskich sojuszach z Niemcami oraz wielomilionowej służby w Armii Czerwonej.

Co na ten temat, na temat rewolucji na Ukrainie pisał Kornel Makuszyński, prozaik, krytyk teatralny i publicysta, “jeden z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy”, znienawidzony przez komunistów wszelkiego sortu również przez ich braci po kądzieli socjalistów, pomijany milczeniem aż do dziś?

…Kijów zajęli ukraińscy bolszewicy, reszta kraju była w mocy Ukraińców „wolnościowców“. Był to rozdział farsowy, w który dotychczas wierzą tylko ludzie, tak beznadziejnie naiwni, jak dyplomaci.

Tu i tam mordował ten sam zwierz. Cała Ukraina przepojona jest bolszewizmem, a o nomenklaturę sprzeczają się tylko łotry naczelne, polityczne kondotjery, dowódcy rezunów. Jedną ten cały kraj ma duszę, zarażoną wścieklizną, która czasem dla politycznego szachrajstwa udaje podział na „szlachetną“ i na bolszewicką. Chłop ukraiński, fachowy bolszewik i niefachowy bolszewik, morduje wedle tej samej metody i wedle tego samego hasła. Hasłem jest zniszczenie wszystkiego, co polskie, zniszczenie aż do fundamentów“. / Radosne i smutne/ WARSZAWA 1922/

Po stronie Polski walczyła “garstka” Ukraińców, reszta była w Armii Czerwonej

“Mądrość etapu”, której hołdują politycy tej klasy, co Duda jest wyrazem zmiennej opinii decydentów światowych wyznaczających mniej lub bardziej wartościowych sojuszników w aktualnych geopolitycznych rozgrywkach. Dekadę temu, w roku 2011. zalecano palenie zniczy na grobach żołnierzy Armii Czerwonej, którzy podczas swojego szlaku bojowego walczyli z Niemcami oraz z Polakami ( m.in. z jednostkami AK i NSZ).

Żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej walczyli z Polakami. Dopiero pod presją białogwardzistów Denikina i po klęsce w walce z bolszewikami Ukraińcy zawarli z Polską rozejm. Rząd polski zawarł 21 kwietnia 1920 chwilowy sojusz z Ukrainą w formie umowy Warszawskiej uznawszy w niej  istnienie Ukraińskiej Republiki Ludowej. Umowa była sojuszem militarnym wymierzonym przeciw bolszewikom. Umowa nie została nigdy ratyfikowana przez polski Sejm.

Ukraińcy walczyli również po stronie Rosji Radzieckiej, a potem ZSRR.

1 Ukraińska Armia Radziecka (ukr.1-ша українська радянська армія) – wielka jednostka Armii Czerwonej, utworzona 15 kwietnia 1919 na podstawie rozkazu dowództwa Frontu Ukraińskiego z dnia 24 marca 1919, z oddziałów grupy wojsk kierunku kijowskiego.

Czerwoni Kozacy (ros. Червонное казачество – Czerwonnoje kazaczestwo, ukr. Червоне козацтво – Czerwone kozactwo) – formacja zbrojna utworzona w składzie Armii Czerwonej jako siły zbrojne bolszewickiej Ukraińskiej Ludowej Republiki Rad.

 

Wyżsi dowódcy i znani Ukraińcy w Armii Czerwonej (str. 6/ PDF)

W 2019 roku Prezydent elekt Ukrainy Wołodymyr Zełenski oddał hołd rodakom, którzy „walczyli przeciwko nazizmowi i zginęli za Ukrainę” podczas drugiej wojny światowej. Wymienił w tym kontekście weteranów Armii Czerwonej i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). /link/

Historycy przyjmują, że w Armii Czerwonej służyło 6 mln żołnierzy ukraińskich, a resort nauki i oświaty podaje – za ukraińskim IPN – że było ich 7 mln. /link/

____________________________________________________________________________________________

 

 

O autorze: Redakcja