Prezydent Duda wygrał z Jackiem Kurskim – po dwóch latach

Dziś [5.09.2022] Jacek Kurski został nagle odwołany ze stanowiska prezesa TVP przez Radę Mediów Narodowych. Jak twierdzi Michał Wróblewski w portalu Wp.pl {TUTAJ(link is external)} odbyło się to w sposób upokarzający. Czytamy:

“Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, wniosek w tej sprawie złożył szef RMN i były poseł PiS Krzysztof Czabański. – Czabański ściął Kurskiemu głowę znienacka – słyszymy od członka Rady. Nasz informator przyznaje, że Kurski został odwołany po tym, jak przedstawił informację o planowanych inwestycjach TVP. Poznaliśmy kulisy posiedzenia RMN. (…) Posiedzenie było zdalne. Czabański złożył wniosek nieoczekiwanie, tuż po tym, jak Jacek Kurski się… rozłączył – mówi nam członek Rady Mediów Narodowych.
Jak słyszymy, członkowie RMN z ramienia opozycji chcieli dowiedzieć się od Czabańskiego, jakie argumenty stoją za wnioskiem. Czabański jednak – jak ustaliliśmy – odmówił odpowiedzi.
– Po prostu złożył wniosek, a my mogliśmy go poprzeć lub nie. No to poparliśmy – mówi nam członek RMN. (…) Jak twierdzi nasz informator: – Kurski się tego nie spodziewał. Chciał zostać prezesem jeszcze co najmniej do kampanii. A później być może wystartować w wyborach.”.

Nieco inaczej widzi to portal Rp.pl {TUTAJ(link is external)}. Według niego:

“Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” z rządowych źródeł, kilka dni temu trwały rozmowy nad przejściem Jacka Kurskiego do rządu. Politycy są zaskoczeni informacjami o dymisji szefa TVP, ale nie wykluczają, że wydarzenia mogły przyspieszyć i Kurski może wejść do rządu „na kogoś więcej, niż minister”.”.

Niezależnie od tego, jak potoczą się dalsze losy Kurskiego – prezydent Andrzej Duda może otwierać szampana. Ponad dwa lata temu, w marcu 2020 postawił on ultimatum – nie podpisze ustawy o finansowaniu mediów, jeśli Jacek Kurski będzie nadal szefem TVP. W efekcie Kurski został zdymisjonowany, a kierownictwa TVP przejął Łopieński. Na krótko jednak, bo już w sierpniu 2020 Jacek Kurski powrócił na swoje dawne stanowisko. Obecnie Rada Mediów Narodowych powołała na szefa TVP Mateusza Matyszkowicza, Był on już kiedyś dyrektorem TVP Kultura, a potem TVP 1. Jest teraz członkiem zarządu TVP. {TUTAJ(link is external)}.

Warto zauważyć, że po napaści Rosji na Ukrainę znaczenie prezydenta Andrzeja Dudy znacznie wzrosło. To on prowadzi dyplomatyczną akcję pomocy Ukrainie, spotykając się wciąż z różnymi przywódcami. Jednym z efektów poprawy pozycji prezydenta może być dymisja Jacka Kurskiego.

O autorze: elig