Izrael wypowie Polsce wojnę?

Patrząc na błyskawiczny rozwój konfliktu polsko-izraelskiego możemy przypuszczać, iż do tego dojdzie. Wszystko zaczęło się w dniu 27,01.2018 od tweeta działacza izraelskiej opozycji Yaira Lapida. Skrytykował on nowelizację polskiej ustawy o IPN. Jego wypowiedź poparł premier Izraela Netanjahu, prezydent Izraela oraz inni izraelscy politycy {TUTAJ (link is external)}. W efekcie izraelskie MSZ nakazało pani ambasador Izraela w Polsce, Annie Azari, poruszyć ten temat podczas rocznicowych uroczystości w Auschwitz, To wywołało powszechne oburzenie Polaków. Potem nastąpiła seria oświadczeń polskich władz, które broniły ustawy. Uchwalona przez Sejm w piątek, 26.01.2018, ustawa trafiła dziś [31.01.2018] pod obrady Senatu. Według marszałka Karczewskiego – zostanie jeszcze dziś przyjęta:

„Po południu Senat zdecydował w głosowaniu, że jeszcze w środę zajmie się ustawą. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie, że obóz rządzący jest zdeterminowany, żeby jeszcze w tym tygodniu zakończyć prace nad nowelizacją ustawy. – Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby przyjąć te przepisy i też wysłać jasny sygnał w świat, że nie zgadzamy się na to, żeby Polska była dłużej obrażana. Zbyt często Polska była „chłopcem do bicia”. Najwyższy czas, żeby powiedzieć: dość. Będziemy walczyć o dobre imię Polski, bo to jest nasze zadanie, jako przedstawicieli tego państwa – podkreślił”. {TUTAJ (link is external)}.

Izrael jednak również nie próżnował. Dziś dowiedzieliśmy się , że:

„61 deputowanych w 120-osobowym Knesecie popiera projekt ustawy, na mocy której Polska zostałaby oskarżona o negowanie Holokaustu, jeśli przyjmie nową ustawę o IPN. Projekt popierają posłowie rządzącej koalicji i część opozycji – pisze w środę „Jerusalem Post”. (…) Zgodnie z inicjatywą posłów Knesetu znowelizowana ustawa stanowiłaby, że przestępstwem jest nie tylko negowanie Holokaustu, ale też „negowanie lub pomniejszanie udziału w zbrodniach ludzi, którzy pomagali nazistom lub byli kolaborantami” – pisze „JP”.{TUTAJ (link is external)}.

Polska nie ma obecnie innego wyjścia. Musi szybko przyjąć ustawę o IPN, by pokazać, iż to nie Kneset stanowi w naszym kraju prawo, lecz polski parlament. Zostanie pewnie potem oskarżona przez Izrael o negowanie Holocaustu. I co z tego? Izrael wywołał konflikt, w wyniku którego zapędził się w kozi róg. Tylko wypowiedzenie wojny Polsce mogłoby wyciągnąć go z tej pułapki.. Inaczej ośmieszy i siebie i pamięć ofiar Holocaustu.

Email this to someoneShare on Facebook
Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on StumbleUponPrint this page

O autorze: elig