Pomnik Pileckiego w Karelii

W Ołońcu, w Karelii, na fińsko-rosyjskim pograniczu, powstaje pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego – ustalił „Nasz Dziennik”.

 

Uroczyste odsłonięcie monumentu zaplanowano na 25 maja, czyli w 65. rocznicę zamordowania rotmistrza. Jak informują pomysłodawcy i organizatorzy, pomnik poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu stanie na jednej z głównych ulic miasta, na co zgodę wyraziła 26 grudnia 2012 roku administracja miasta i rejonu Ołoniec w Karelii. Widnieć na nim będzie dwujęzyczny napis: „Tu w Ołońcu na Ziemi Karelskiej urodził się wybitny Polak rotmistrz Witold Pilecki. 1901-1948. Twórca ruchu oporu w KL Auschwitz (Oświęcim). Bohater II wojny światowej”.

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Organizacyjnego ds. uroczystego odsłonięcia w Ołońcu pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego apelują do przedstawicieli Polski, w tym marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, o objęcie uroczystości honorowym patronatem i osobisty w niej udział. „Niechaj to będzie nasze wspólne dzieło upamiętniające jednego z największych współczesnych bohaterów w dziejach Polski, co także przyczyni się do jedności polonijnej w Rosji i umocnienia stosunków polsko-rosyjskich i rosyjsko-polskich” – piszą organizatorzy w zaproszeniu. Podobne listy dostali: ambasador RP w Moskwie, konsul generalny RP w Sankt Petersburgu, dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu.

Stowarzyszenie liczy, że w komitecie honorowym zasiądą dzieci rotmistrza: Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski, a także byli żołnierze Armii Krajowej i kombatanci walk o niepodległość Polski.

Komitet organizacyjny zapowiada zbiórkę środków finansowych w kraju i za granicą niezbędnych do realizacji projektu. Chcą też wydać rosyjskojęzyczny album poświęcony bohaterskiemu Polakowi i zorganizować wystawę.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w Ołońcu, dokąd zesłano z Wileńszczyzny jego dziadków za udział w Powstaniu Styczniowym. Dopiero w 1910 r. rodzina Pileckich wróciła do Wilna. Rotmistrz został zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na Rakowieckiej. Zginął od strzału w tył głowy.

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/23363,pomnik-pileckiego-w-karelii.html

 

O autorze: Asadow

Marek Sas-Kulczycki (konto do admistracji)