Cesarz i Tusk, czyli spostrzeżenie Jerzego Trammera

Jerzy Trammer napisał trzy dni temu /31.10/ notkę pt. “Sukces za demokracji i za cesarstwa”  /TUTAJ/.  Warto ją przeczytać /jest krótka/.  Autor zauważył, że za sukces państwa Elbanowskich uznano to, iż po pięciu latach działalności przyjął ich premier Donald Tusk.  Przypomniał w zwiazku z tym, że w monarchii austro-węgierskiej każdy mieszkaniec mógł wystąpić o widzenie się z cesarzem i zwykle po kilku miesiacach uzyskiwał audiencję.  Jerzy Trammer podsumował:

” Normalna rzecz za monarchii, w każdym razie monarchii austro-węgierskiej, urosła do rangi wyjątkowego sukcesu za demokracji.”.

Spostrzeżenie Jerzego Trammera pokazuje jak bardzo władza w naszej “demokracji” jest wyizolowana ze społeczeństwa.   Poddanemu monarchii austro-węgierskiej dużo łatwiej bylo dotrzeć do cesarza niż obywatelowi III RP do premiera Tuska.

To zresztą tylko jeden z objawów fikcyjności deklarowanego ustroju III RP.  W grudniu 2012 w portalu RFM24.pl ukazał się artykuł “Polskie partie to fikcja”  /TUTAJ/.  Napisał go Tomasz Skory.  Stwierdził on, że liczba wszystkich członków sześciu głównych partii politycznych w Polsce /reprezentowanych w Sejmie/ to 233 tysiące.  Z tego tylko ok. 80 tys. płaci składki.  Czynni członkowie tych sześciu ugrupowań to ok. 0.003 proc. ogółu wyborców.

W rzeczywistości tylko najwyżej kilkanaście tysięcy z nich ma udział we władzy na jakimkolwiek szczeblu.  Na najwyższym – uformowała się zamknięta kasta kilkuset osób, których nazwiska przewijają się od ponad 20 lat,  wciąż te same.  Mozna też podejrzewać, ze i oni nie sprawuja najwyższej władzy, która jest tajna.  Śp. Aleksander Gudzowaty mówił o “loży minus 5”, która rządzi w Polsce /TUTAJ/.

Zwykłym wyborcom to niezbyt przeszkadza.  W jednej z moich notek  /TUTAJ/ pisałam:

“Jest rzeczą zdumiewającą, że Czapiński nie widzi sprzeczności między tym faktem, a cukierkowym obrazem Polski przedstawianym przez niego uprzednio. Bardziej wiarygodnie brzmi jego wypowiedź na temat polityków:

“Polacy właściwie nigdy nie mają przekonania, że cokolwiek zawdzięczają politykom.

Tak, zaznaczył Pan to wcześniej – tylko 8 proc. Polaków widzi zwiazek między swoim życiem, a sposobem sprawowania władzy.

A wsród tych, którym się udało, taki zwiazek widzi tylko 3 proc. Polaków.”.

Tak, to może być prawda. Ja też mam wrażenie, że Polacy niczego od polityków nie wymagają i niczego dobrego się po nich nie spodziewają. To jeden z głównych naszych problemów.”.

I to właśnie jest “demokracja” w Polsce.

O autorze: elig