Targi Książki Historycznej i pani doktor wśród kobierców

Pani doktor to Barbara Fedyszak-Radziejowska, a Targi Książki Historycznej odbywały się przy Zamku Królewskim w Arkadach Kubickiego.  Spotkanie autorskie dr Fedyszak-Radziejowskiej miało miejsce w Pałacu pod Blachą w Sali Kobierców, 1.12.2013 o godz 15:00.

Gdy pojawiłam się w niedzielę o godz 14:00 w Zamku Królewskim zobaczyłam mnóstwo ludzi schodzących schodami w dół do Arkad Kubickiego.  W samych Arkadach panował tłok.  Trudno było się dopchać do jakiegokolwiek stoiska, poza tymi z książkami w językach rosyjskim i białoruskim.  W tłumie zobaczyć było można członków grup rekonstrukcyjnych, m.in Rzymianina w pełnej zbroi.

W zasadzie powinni byli oni uczestniczyć w pokazach w ogrodzie przed Arkadami, ale ponieważ wiał porywisty zimny wiatr /a potem zaczęło siąpić/ to chronili się w budynku.  Poszłam najpierw do stoiska Wydawnictwa Prohibita, gdzie dr. Fedyszak-Radziejowska podpisywała właśnie swą książkę “Przemyśleć Polskę”.  Kupiłam to dzieło i uzyskałam bardzo miłą dedykację.

Potem zaś udałam się do stoiska Gabriela “Coryllusa” Maciejewskiego i nabyłam dwie jego najnowsze książki “Baśń jak niedźwiedź. Historie amerykańskie – część I” oraz “Dom z mchu i paproci” – barwną historię przeniesienia drewnianego domu z Podlasia do Grodziska Mazowieckiego.  Spotkałam przy okazji samego Coryllusa i pomagającego mu blogera Ravena59.

Przez głośniki zapowiadano wciąż debatę “Czy Polska mogła wygrać drugą wojnę światową”, zaczynającą się o 14:30 w sali kinowej.  Jej organizatorem był tygodnik “Do Rzeczy”.  Gdy wychodziłam z Arkad Kubickiego, zajrzałam do tej sali przez uchylone drzwi.  Była prawie pełna.

W Pałacu pod Blachą, w Sali Kobierców, zaczęło się o 15:00 spotkanie autorskie dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, poświecone tej ksiązce, którą wlaśnie kupiłam, czyli “Przemyśleć Polskę”.  Jest to zbiór artykułów i esejów publikowanych wcześniej w różnych miejscach, w “Tygodniku Solidarność”, “Arcanach”, “W Sieci”, czy też  w “Gościu Niedzielnym”.  Głównym ich tematami są: dziedzictwo pierwszej “Solidarności” oraz kwestie tożsamosci narodowej Polaków.

Spotkanie rozpoczęło się punktualnie.  Przyszlo na nie czterdzieści kilka osób. Zorganizowało je Wydawnictwo Prohibita, a prowadził redaktor naczellny “Tygodnika Solidarnośc”, Jerzy Kłosiński.  Oprócz dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej wzięła w nim udział prof. Grazyna Ancyparowicz, ekonomistka z SGH.

Zagaił red. Kłosiński opisując pokrótce zawartość książki.  Potem głos zabrała jej autorka.  Mówiła podobne rzeczy jak podczas spotkania w dniu 7 listopada przy Floriańskiej /opisałam je   /TUTAJ//.  Przypomniała, że gdy mowa o obaleniu komunizmu, to Niemcy pokazują tłum obalający mur berliński, Czesi wielką demonstrację wzywajacą “Havel na Hrad !!!”, a z Polski widać tylko Okrągły Stół i czterdzieści kilka osób obradujących przy nim.  Tak, jakby polskie społeczeństwo nie miało żadnego udziału w wydarzeniach.

Zastanawiała się, jak to się stało, że daliśmy sobie odebrać pamięć o wielkim sukcesie, jakim była “Solidarność” i sprowadzić wszystko do poszukiwania agentów SB w jej szeregach.  W dalszej dyskusji panie podzieliły się rolami.  Fedyszak-Radziejowska byla optymistką, zapewniającą,  że z tożsamościa Polaków wcale nie jest źle, a nawet ich niska samoocena nieco się poprawia.

Prof. Ancyparowicz ubolewała natomiast nad przepływem pieniedzy z kieszeni publicznych do prywatnych i twierdziła, że jeśli tego nie zahamujemy, to Polska będzie sie obsuwac coraz niżej.  Szczególnie krytykowała OFE.  Po 45 minutach znalazł się czas na kilka pytań z sali, m.in o ideologię “gender”.  Spotkanie zakończyło się równo o 16:00.

Warto poświęcić kilka słów otoczeniu, w jakim się odbywało.  W Pałacu pod Blachą eksponowana jest przepiękna kolekcja wschodnich dywanów i kobierców zgromadzona przez Teresę Sahakian.  Na ścianach Sali Kobierców wiszą kobierce kaukaskie, głównie z Karabachu.  Są naprawdę godne obejrzenia.

Imprezę filmowała ekipa portalu Blogpress.pl.

O autorze: elig