”Masoneria. Pro publico bono”-wystawa w Muzeum Narodowym

11 września 2014 – 11 stycznia 2015

 

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 11 września możemy oglądać wystawę poświęconą masonerii, jednemu z ważniejszych, a nieczęsto przywoływanych składników kultury polskiej i powszechnej, począwszy od XVIII wieku do dnia dzisiejszego. Niezwykła ekspozycja pokazuje kształtowaną przez masonerię na przestrzeni wieków wizję świata: polityki, sztuki, społeczeństwa. Blisko 500 dzieł prezentowanych w ośmiu muzealnych salach – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży – ilustruje nie tylko historię i dorobek rodzimej masonerii, nazywanej też wolnomularstwem, lecz także reprezentowane przez nią uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność, tolerancję oraz ideę samodoskonalenia jednostki i całych grup społecznych. Na zwiedzających czekają zaskakujące rozwiązania scenograficzne, multimedialne prezentacje, a także bogaty program wydarzeń towarzyszących. Pierwszą w Polsce tak wszechstronnie ujętą wystawę poświęconą temu tematowi można oglądać do 11 stycznia 2015 roku.
 

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem kuratora wystawy, prof. Tadeusza Cegielskiego, a także do lektury informacji nt. muzealnej kolekcji variów i masoników w serwisie Cyfrowego MNW oraz pokazem tematycznym rysunków i zabytków prezentowanych na wystawie, w tymże serwisie.

http://www.mnw.art.pl/wystawy/masoneria-ipro-publico-bonoi,19.html

 

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia wystawy z rodziną i znajomymi i wyrażenia swojej opinii wobec dyrekcji muzeum i kuratora wystawy.

 

Do;

Dyrekcja

Muzeum Narodowe w Warszawie

Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa

DW;

Rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Minister Edukacji Narodowej

Mazowieckie Kuratorium Oświaty

Instytut Badań Edukacyjnych

 

 

Szanowni Państwo

 

Protestuję przeciwko fałszom zawartym w  tytule wystawy ”Masoneria. Pro publico bono” i  wstępie na stronie internetowej ( i być może w materiałach reklamowych) i żądam sprostowania.  Treści te są nieprawdą w świetle prawdziwej historii Polski którą polska inteligencja zna z doświadczenia, wiedzy przekazywanej w domach i obszernej literatury porównawczej, obecnie nie uczonej w szkołach i wypartej z uniwersytetów, na co nie ma i nie będzie zgody tego narodu, który ma korzenie katolickie i czego nie da się wymazać i wyprzeć z pamięci zbiorowej.

Nasza polska interpretacja historii tworzona wiekami i wpisana w historię cywilizacji chrześcijańskiej  różni się od narracji jaką użyło muzeum mieniące się narodowym.

Otóż, nieprawdą jest że masoneria jest organizacją działającą dla dobra publicznego.

Publikacje naukowe tworzone przez znakomite autorytety z różnych dziedzin nauki od filozofii, przez historię po nauki humanistyczne, ekonomię i politykę dowodzą, że masoneria światowa odpowiedzialna jest za wszelkie nieszczęścia i rewolucje które dotykają świat od Europy po Amerykę Południową i wszystkie kontynenty od czterech wieków. a także za tak szkodliwe ideologie jak nazizm, komunizm, modernizm i ustroje ekonomiczne jak socjalizm i liberalizm, wszystkie oparte na filozofach niemieckich po reformacji Lutra.

Tu krótkie zestawienie głównych różnic pomiędzy chrześcijaństwem a gnostyckim bełkotem masonerii;

http://www.fronda.pl/a/doktryna-masonska-a-doktryna-chrzescijanska,41694.html

 

Nieprawdą są też ” uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność, tolerancję oraz ideę samodoskonalenia jednostki i całych grup społecznych.”

Zadna jednostka nie usamodoskonaliła się poprzez wyżej wymienione oświeceniowe pseudowartości, wręcz przeciwnie, walka o te paradygmaty ustrojowe parodiujące wartości religijne   psuje prawo,  powoduje zamęt, wojny, ludobójstwa i zniszczenie. Dzięki tym ”zdobyczom cywilizacji” świat jest w permanentnym kryzysie i nasilających się wojnach, a upadek kultury, sztuki, obyczaju  jest widzialny gołym okiem.
Masońska narracja zbankrutowała na oczach świata i tego trendu nie da się odwrócić bez powrotu do porządków religijnych.
My, katoliccy podatnicy których jest większość w tym demokratycznym kraju mamy prawo żądać usunięcia bredni i nienaukowego kiczu z pism publicznego obiegu.”Głównym obiektem zainteresowania całego chrześcijaństwa jest człowiek stojący na rozdrożu. Natomiast rozległe, płytkie filozofie – wielkie syntezy bredni – zawsze traktują o epokach, ewolucji i ostatecznych rozwiązaniach.”

  • Źródło: Ortodoksja s. 240, K. G. Chesterton

Iza Rostworowska, artysta, współzałozycielka Legionu św. Ekspedyta (nieformalne zrzeszenie katolickich internautów)

Kraków

 

* żródło

http://www.mnw.art.pl/wystawy/masoneria-ipro-publico-bonoi,19.html

 

List publikowany na stronach Legionu, Frondy i innych.

O autorze: circ

Iza Rostworowska