Europa popełnia samobójstwo

Polecam wszystkim tygodnik Niedziela . Jeden z najstarszych tygodników katolickich, którego nakład osiąga 150 000 egz. Poniżej jeden z artykułów najnowszego numeru gazety, poruszający niezwykle ważny temat dnia dzisiejszego. Pod artykułem spis treści numeru.

 

2015-01-20 11:55

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Fot. Bożena Sztajner/Niedziela

 

W związku z obchodzoną w styczniu br. 70. rocznicą oswobodzenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wracają upiorne obrazy niemieckich „fabryk śmierci”, zbudowanych w XX wieku w środku Europy. Ludzkość nie umiała wtedy przeciwdziałać zaplanowanej przez politycznego szaleńca zbrodni ludobójstwa. Mieliśmy nadzieję, że wraz z XX wiekiem, który został nazwany złym wiekiem, skończyło się stulecie zagłady. Niestety, ostatnio coraz częściej mówi się o holokauście XXI wieku – chodzi o masowe zabijanie nienarodzonych dzieci. Rocznie w wyniku aborcji ginie na świecie ok. 50 mln istnień ludzkich. Wszystko wskazuje na to, że krwawe statystyki zdecydowanie się pogorszą, szczególnie w Europie. Szaleje bowiem lobby aborcyjne, zmierzające do umasowienia w całej Unii Europejskiej różnych form ekspresowej aborcji. Temu ma służyć m.in. możliwość nabywania bez recepty pigułki „dzień po” we wszystkich krajach członkowskich UE. Dziennikarze „Niedzieli” zauważają, że w uwolnieniu tego preparatu z kontrolowanej sprzedaży chodzi przede wszystkim o wielkie pieniądze. Medialne nagłośnienie pigułki „dzień po” to nic innego, jak wielka kampania reklamowa francuskiej firmy farmaceutycznej, oczekującej na gigantyczne zyski.

W dyskusję na temat dopuszczenia do swobodnego obrotu handlowego pigułki „dzień po” zdecydowanie włączył się Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski – ze swoim przewodniczącym abp. Henrykiem Hoserem. W zaprezentowanym stanowisku stwierdzono, że z punktu widzenia nauczania moralnego Kościoła stosowanie pigułki „dzień po” jest grzechem ciężkim. Jednocześnie eksperci zwracają uwagę na to, że wydanie decyzji o powszechnym dostępie do dzieciobójczej pigułki jest niezgodne z polskim prawem. W dodatku dzieje się to w chwili, gdy demografowie biją na alarm, bo Polaków w zastraszającym tempie ubywa – szacuje się, że w 2050 r. liczba ludności zmniejszy się o 12 proc. i wyniesie 33 mln 951 tys.

A wszelkie zło zaczyna się we wnętrzu człowieka. Św. Jan Paweł II przestrzegał: „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. Trzeba te słowa usłyszeć, zwłaszcza dzisiaj, gdy w życie bezbronnych, najsłabszych istot ludzkich uderza się mechanizmami polityki i wielkiego biznesu.

Ostatnio abp Henryk Hoser udzielił bardzo ważnej wypowiedzi dla portalu Razem.tv. Padły słowa surowej oceny tego, co obserwujemy na Starym Kontynencie, z groźną przestrogą na przyszłość. Abp Hoser stwierdził, że „Europa popełnia samobójstwo. Jeśli się nie przebudzi, przestanie istnieć”. Unia Europejska dba bowiem przede wszystkim o ekonomię i marketing.

W komentarzu do ostatnich zamachów terrorystycznych w redakcji paryskiego satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo” abp Hoser jednoznacznie potępił zabójstwo członków redakcji, ale zaznaczył, że „czasopismo to wpisuje się w tradycję antyreligijną, która rozwijała się od czasów rewolucji francuskiej”. Również na tym tle można zauważyć oderwanie się Europy od swoich chrześcijańskich korzeni. Dowody mamy na co dzień – Europa, jak cały świat, biernie patrzy na chrześcijan cierpiących pod brzemieniem terroru. Obrona chrześcijaństwa jest postrzegana jako działanie niepoprawne politycznie, nie ma więc reakcji, brakuje woli politycznej, aby pomagać współczesnym męczennikom za wiarę i demonstrować solidarność z nimi – np. na ulicach Paryża.

Niedziela Ogólnopolska 4/2015 , str. 3E-mail: redakcja@niedziela.pl
Adres: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa
Tel.: +48 (34) 365 19 17http://www.niedziela.pl/numer/2015/4

Niedziela ogólnopolska 4/2015

str. 3 :: edytorial

Europa popełnia samobójstwo
Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Można zauważyć oderwanie się Europy od swoich chrześcijańskich korzeni. Dowody mamy na co dzień – Europa, jak cały świat, biernie patrzy na chrześcijan cierpiących pod brzemieniem terroru. Obrona chrześcijaństwa jest postrzegana jako działanie niepoprawne politycznie.

„Który skrzywdziłeś człowieka prostego…”
Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Początek wiersza Czesława Miłosza, zamieszczony na krzyżach Stoczni Gdańskiej, to przypomnienie o krzywdzie wyrządzonej ludziom, często bardzo biednym, będące nie tylko ostrzeżeniem dla tych, którzy krzywdzili ludzi w czasach komunistycznych, ale także wielkim wołaniem w czasach współczesnych.

str. 4 :: z Watykanu

Z Watykanu

str. 5 :: ze świata

Ze świata

str. 6 :: dookoła świata

Dookoła świata
Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

str. 7 :: z ostatniej chwili

Lekcja pokory na Śląsku
Wojciech Dudkiewicz

Zawarte w Katowicach porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej zakończyło najostrzejsze spięcie w czasie już prawie czteromiesięcznych rządów Ewy Kopacz. Nie oznacza to, że problem z zadłużonymi kopalniami i ze sprzedażą węgla został rozwiązany

Rok z Caritas
(wd)

Mottem rozpoczynającego się Roku Caritas, organizowanego w związku z 25-leciem reaktywowania tej największej kościelnej organizacji charytatywnej w naszym kraju, będzie hasło „Caritas dla rodziny”.

Franki po starym kursie?
(wd)

Wiadomość, że rząd nie zostawi samym sobie osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich – w które uderzyło zniesienie sztywnego kursu szwajcarskiej waluty do euro i skok notowań – wywołuje mieszane uczucia.

Zwijają pocztę
(wd)

Poczta Polska chce zwolnić w tym roku kilka tysięcy pracowników. Władze poczty mówią o 5 tys., jednak związkowcy ostrzegają, że pracę może stracić nawet 8 tys. osób – zwolnienie tylu pracowników zapowiadały władze poczty pod koniec ub.r.

str. 8 :: z Jasnej Góry

Z Jasnej Góry
O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Styczeń to szczególny miesiąc dla Zakonu Paulinów. Ojcowie i bracia czczą w tym czasie patriarchę swojego Zakonu – św. Pawła Pierwszego Pustelnika. 10 stycznia rozpoczęła się nowenna ku jego czci, zwana Pawełkami.

str. 9 :: z Polski

Z Polski

str. 10-11 :: papież Franciszek na Sri Lance i Filipinach • 13-19 stycznia 2015 r.

Różne biedy i to samo lekarstwo
Ks. Paweł Rozpiątkowski

Wizyta papieża Franciszka na Sri Lance i Filipinach była dla obydwu państw, mimo dzielących je różnic, wydarzeniem historycznym. Papież przyjmowany był z wielkim entuzjazmem, jako religijny lider, który przyjechał karmić nadzieją w kontekście różnych przejawów biedy, zarówno tej materialnej, jak i duchowej, dźwiganej przez Lankijczyków oraz Filipińczyków.

str. 12 :: temat numeru: 70. rocznica wyzwolenia obozu

Nieodwracalne
(Red.)

Twarze z pierwszej strony „Niedzieli” to twarze byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych: Jerzego Ulatowskiego, Danuty Bogdaniuk i Félixa Gutmachera. Na fotografii powyżej – Paul Sobol. Autorem zdjęć jest Maciek Nabrdalik, fotoreporter, zdobywca licznych nagród w konkursach fotograficznych.

str. 12-13 :: temat numeru: 70. rocznica wyzwolenia obozu

Pytanie o Auschwitz
Ks. Piotr Bączek

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz będzie z pewnością wyjątkowa. żyjących świadków tamtych strasznych wydarzeń jest bowiem coraz mniej, i wiemy, że kiedyś odejdą. Już teraz musimy zdawać sobie sprawę, że historia zostanie tak czy inaczej udokumentowana: muzealne eksponaty, baraki i ruiny krematoriów, filmy, fotografie, spisane świadectwa.

str. 14-15 :: temat numeru: 70. rocznica wyzwolenia obozu

Piętno przez pokolenia
Zdzisław Jan Ryn

W styczniowe rocznice oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Towarzystwo Lekarskie Krakowskie szczególnie pochyla się nad losem tych, którzy przeżyli golgotę obozu.

str. 16 :: pod patronatem „Niedzieli”

Opowieść o przyjaźni z polskim Papieżem
Joanna Szczerbińska

Inauguracja wielkiej serii papieskiej Białego Kruka.

str. 18-19 :: Rok św. Jana Pawła II • odkrycie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Tajne spotkanie Papieża z polskimi grekokatolikami
Grzegorz Polak

Kto myśli, że o pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski napisano już wszystko, jest w błędzie. Grudniowa kwerenda fotograficzna w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie dała zaskakujący rezultat.

str. 19

Zamach na własne życzenie
Marian Salwik

Może kogoś to zbulwersuje, ale jestem zdania, że redakcja francuskiego pisma satyrycznego „Charlie Hebdo”, na którą islamscy fanatycy dokonali zamachu terrorystycznego, zgotowała sobie ten los niejako na własne życzenie

str. 20-21 :: 15-lecie „Dzieła Nowego Tysiąclecia”

Jedyny taki pomnik
Mateusz Krawczyk

To będzie szczególny rok dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Rok ogłoszony przez Sejm Rokiem św. Jana Pawła II, rok 10. rocznicy śmierci Papieża i 1. rocznicy jego kanonizacji, rok 15 lat działalności fundacji i wreszcie rok jubileuszowego XV Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”

str. 22-23 :: Światowy Dzień Trędowatych

By im przywrócić ludzką godność
Kazimierz Szałata

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest, ustanowiony przez ONZ w 1954 r. z inicjatywy sługi Bożego Raoula Follereau, Światowy Dzień Trędowatych. Być może informacja o tym szczególnym dniu może u niejednego z nas wywołać zdziwienie

str. 24 :: Światowy Dzień Trędowatych

Kalendarium akcji Follereau na rzecz trędowatych

Zmarł André Récipon
Kazimierz Szałata

W hospicjum Bethléem w Paray-le-Monial (Francja) 16 stycznia 2015 r. zmarł André Récipon, duchowy syn sługi Bożego Raoula Follereau.

str. 25 :: śp. dr Wanda Błeńska (1911 – 2014)

Byłem jej ostatnim pacjentem w Afryce
Ryszard Piasek

Dr Wanda Błeńska żegnana była z największymi honorami. Dr Kawuma – dyrektor szpitala w długim, przerywanym gromkimi oklaskami wystąpieniu wspominał jej pełną poświęcenia pracę dla tych najbiedniejszych z biednych: nieleczonych przez nikogo, wyrzucanych poza wioskę chorych na trąd i ich rodziny.

str. 26-27 :: w Ziemi Świętej

Złapał „bakcyla powrotu”
Ks. Jacek Molka

Świętujemy narodziny Jezusa Chrystusa. Wielu chrześcijan przenosi się wtedy oczyma wyobraźni do Ziemi Świętej. Są i tacy szczęśliwcy, którzy żyją tam na co dzień i dotykają miejsc uświęconych obecnością Syna Bożego. Do nich należy o. Kazimierz Frankiewicz, franciszkanin konwentualny.

str. 27

Dlaczego zło w świecie dobrego Boga
Jan Kulowski

Polski Katechizm Poetycki

str. 28-29 :: opowieść o walijskiej dziewczynce

Dziewczęce marzenie o Biblii
Ks. Jerzy Banak

W środowiskach protestanckich powszechnie znana jest wzruszająca historia małej dziewczynki Mary Jones, którą Opatrzność posłużyła się do gorliwej siejby słowa Bożego w świecie.

str. 30

Zabawka Dzieciątka Jezus
Agnieszka Bugała

Ojciec Pio uwielbiał Boże Narodzenie, a w czasie świątecznym Jezus w nadzwyczajny sposób obdarowywał go swoją obecnością. Biografowie świętego odnotowują aż trzy objawienia Dzieciątka Jezus w życiu Ojca, które zdarzyły się w obecności świadków

str. 31 :: wiara i życie

Byliśmy w Rzymie
(akw)

Uroczystość kanonizacji dwóch papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II, w której wzięło udział 800 tys. pielgrzymów, włoskie i 93 oficjalne delegacje państwowe, media nazwały kanonizacją stulecia.

Iskra szczęścia
Ks. Mariusz Rosik

Eksperyment wyglądał następująco: ze ściany jednego z amerykańskich college’ów zdjęto piętnastoletnie tableau ze zdjęciami około pięćdziesięciu absolwentów.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

str. 32-33 :: liturgia tygodnia

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 1, 14-20)

Godzina zbawienia

Jest czas „kronos” i czas „kairos”. Ten pierwszy oznacza przemijanie sekund, godzin, dni i lat. Ten drugi to czas zbawienia, w którym przychodzi do nas Bóg i udziela łaski nawrócenia. „Kairos” objawia się w „kronos”. Kiedyś jeden ze współbraci chodził po kolegium jezuickim i pytał: „Która jest godzina?”.

str. 34 :: poradnik duszpasterski

O udręce płynącej z troski
Odpowiada ks. Robert Grohs

Renata: – Ona się już nie zmieni, mówię Księdzu. Nie ma sensu nawet się za nią modlić. Nic to Księdzu nie da…

str. 35 :: felieton

Ekumeniczne myśli
Grzegorz Polak

Bez większego echa minął kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2015 r.). Podobnie jak w ostatnich latach, obyło się bez ekumenicznych fajerwerków i spektakularnych wydarzeń

120 lat przewodzenia
Lidia Dudkiewicz

Najstarszy tygodnik katolicki w Polsce „Przewodnik Katolicki” obchodzi 120-lecie swego istnienia. Nowoczesna okładka, atrakcyjna szata graficzna, najlepsze reporterskie zdjęcia i wiele ciekawych artykułów na temat życia Kościoła – to atuty, którymi pismo chce na nowo podbić serca czytelników prasy katolickiej

str. 36-37 :: rozmawiamy o świecie

Wielka straszna gra
Z dr. Janem Burym rozmawia Wiesława Lewandowska

O przyczynach i konsekwencjach zamachów terrorystycznych w Paryżu z dr. Janem Burym rozmawia Wiesława Lewandowska

str. 38-39 :: gospodarka

Górnictwo – stan przedzawałowy
Ks. Marek Łuczak

Na Śląsku nie zabliźniły się jeszcze rany po ostatnich odsłonach restrukturyzacji górnictwa. Dzielnice, które jeszcze niedawno tętniły życiem, w wielu miastach wymierają. Dosłownie i w przenośni…

str. 40-41 :: Polacy z Doniecka

Sprawa Polaków, sprawa Polski
Mateusz Wyrwich

Na wschodniej Ukrainie mieszka blisko pięćdziesiąt tysięcy osób przyznających się do polskości. Kartę Polaka posiada około pięciuset z nich. W obliczu trwającej tam wojny do Polski indywidualnie przyjechało około stu osób. Chęć przyjazdu zadeklarowało kolejnych dwieście

str. 41

Ewangelia na Twitterze
Ks. Mariusz Frukacz

Papież Benedykt XVI w swoim Orędziu na 43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2009 r. zwrócił uwagę na znaczenie nowych technologii, Internetu w dziele ewangelizacji

str. 42 :: fakty • opinie

Ekspresowa aborcja w Polsce
Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

To paradoks czasów, w których żyjemy, że zamiast rozwoju cywilizacji, mierzonego takim parametrem, jak ochrona integralności życia ludzkiego, w tej podstawowej dziedzinie obserwujemy wyraźny regres.

Nowe rozmaitości
(pr)

str. 43 :: z prasy zagranicznej

Więcej kardynałów?
(pr)

Prześladowania chrześcijan
(pr)

Bogactwo może prowadzić do idolatrii
(pr)

Ojciec Święty od początku dał się poznać jako największy na świecie obrońca ubogich i odrzuconych. Coraz częściej pojawiają się krytykanci, którzy oskarżają go o antykapitalizm i komunizm. Wyjaśnieniu tej kwestii służy właśnie ta rozmowa

Okażcie i nam solidarność
(pr)

str. 44

Biedna Polsko…
Alina Czerniakowska

dy piszę ten tekst, trwa walka górników o zachowanie polskich kopalń, miejsc pracy, nie ustają rozpaczliwe protesty Śląska. Cała Polska ma świadomość, że dzieje się coś bardzo złego, wręcz tragicznego.

Jesteśmy rządowe karykatury!
Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela wyciągnął z głębokości szafy pudełko po butach, w którym trzymał swoje stare wprawki literackie i rysunkowe. Karykatury kolegów z klasy licealnej po wielu latach nadal świadczyły o niezłym talencie Niedzieli

str. 45 :: felietony

Twoje imię
Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Europa musi się bronić, budując własny system wewnętrznego bezpieczeństwa. Dotychczas na czele frontu walki z terroryzmem stały Stany Zjednoczone

Arogancja władzy
Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Mamy bogactwo węgla, to wydobywajmy i przetwarzajmy ten węgiel jak się da najnowocześniej, bo to na pewno się nam opłaci.

str. 46-47 :: odeszła dama polskiej sceny

Zwyczajne życie Danuty Michałowskiej
Anna Wyszyńska

„Dama polskiej sceny”, „mistrzyni teatru słowa”, „legenda polskiej kultury” – takie określenia pojawiały się często obok nazwiska Danuty Michałowskiej.

str. 48 :: rodzina • poradnik

Sens rozlanego soku
Joanna Operacz

W korku 15 minut. Dziecięce „Mamooo!” w środku nocy. Sok z winogron na świeżo wypranym i wyprasowanym obrusie. Małe, ale irytujące zdarzenia, które potrafią wyprowadzić z równowagi.

To kwestia światła
Br. Tadeusz Ruciński FSC

Połysk i blask różnią się tak, jak Księżyc i Słońce, choć łudzą podobieństwami. Zresztą w nadmiarze sztucznych świateł splendor i blichtr spycha w cień to, co tętni własnym światłem

str. 49 :: pigułka wczesnoporonna

Handlarze śmiercią?
Marek Czachorowski

Nowy rok otwarto w UE wieścią, że wolno będzie kupować bez recepty „pigułkę awaryjną” na wypadek podejrzenia „niechcianej ciąży”. Tak zadecydowali urzędnicy Komisji Europejskiej, zajmujący się polityką zdrowotną. Zdrowym przecież nie trzeba lekarza i jego recept, ale tym, co się źle mają.

Pigułka „dzień po” niszczy życie poczęte i rujnuje zdrowie kobiety

str. 50-51 :: Niedziela Młodych

O pojednaniu ze sobą
Ks. Rafał Kowalski

Chrystus, którego odnajdujemy w sobie, nie jest wcale tym, co bezskutecznie staramy się w nas podziwiać i ubóstwiać. Utożsamił się On natomiast właśnie w tym, co nam w nas najbardziej przeszkadza, bo wziął na siebie naszą nędzę i miernotę, nasze ubóstwo i nasze grzechy.

str. 52-53 :: Niedziela Młodych

Aby wszyscy byli jedno
Sylwia Adamczyk

W kolegium kapucynów w Trydencie 7 grudnia 1943 r. 23-letnia Chiara Lubich ofiarowuje Bogu swoje życie. Pan Bóg przyjmuje to bardzo serio… Tak zaczyna się historia Ruchu Focolari, liczącego dziś ponad 2 mln uczestników na całym świecie

str. 53 :: Niedziela Młodych

Krok do Wielkiego Postu
ACh

Już dziś zachęcamy do głębokiego przeżywania czasu przed Zmartwychwstaniem

str. 54 :: sport

Kibice u Jasnogórskiej Pani
Ks. Jacek Molka

Już po raz 7. do Częstochowy pielgrzymowali kibice. 10 stycznia br. było ich na Jasnej Górze ok. 5 tys. Jednym z patronów medialnych pielgrzymki była „Niedziela”.

str. 55 :: kultura

Konwicki i Kołakowski pośmiertnie na nowo odkrywani
O. Michał Legan OSPPE

Całe życie miałem szczęście do nauczycieli. Do polonistek i historyków. Zarażali pasją, odkrywali nowe lądy, wymagali, obdarzali przyjaźnią. Kiedy więc dowiedziałem się o śmierci Tadeusza Konwickiego, w jednej chwili przeniosłem się myślą do mojej klasy w Katolickim Liceum w Zielonej Górze.

Zaproszenie – „Dekalog, jeden”

str. 56 :: listy do „Niedzieli”

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Poszukujemy przyjaźni

str. 57 :: różne

Kalendarium 25-31 I 2015
Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

str. 58 :: z „Niedzielą” na co dzień

Kudłacze kokosowe
Zebrała Jolanta Marszałek

Zimowa pora to dobry czas na pieczenie i zajadanie się pysznymi słodkościami. Z przyjemnością siadamy w ciepłej kuchni i przyrządzamy ulubione ciastka.

str. Dod 2-7 :: Ksiądz Redaktor Ireneusz Skubiś • 33 lata dla mediów katolickich

Tygodnik katolicki „Niedziela” – to więcej niż prasa
Z honorowym redaktorem „Niedzieli” – ks. inf. Ireneuszem Skubisiem o budowaniu medialnego autorytetu, jakim jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”, rozmawia o. prof. dr hab. Leon Dyczewski OFMConv

str. Dod 3-8 :: Ksiądz Redaktor Ireneusz Skubiś • 33 lata dla mediów katolickich

O Niedzieli

str. Dod 6 :: Ksiądz Redaktor Ireneusz Skubiś • 33 lata dla mediów katolickich

Czcigodny Księże Redaktorze,

str. Dod 8 :: Ksiądz Redaktor Ireneusz Skubiś • 33 lata dla mediów katolickich

W czym tkwi siła tej gazety
Prof. Andrzej Jurga

Edycje diecezjalne 4/2015 (wybrane artykuły)

Edycja bielsko-żywiecka

Zjednoczeni górale
Monika Jaworska

Wszystko zaczęło się 20 lat temu. 4 października 1995 r. 26 dzieci spotkało się w Wieprzu, by tańczyć w zespole regionalnym. Niedługo trzeba było czekać – bo raptem 2 tygodnie, a dzieci było już 60. Za 2 miesiące powstał zespół.

Czas zwiększyć wydobycie
Z Kazimierzem Grajcarkiem rozmawia Mariusz Rzymek

Z Kazimierzem Grajcarkiem, przewodniczącym Solidarności Górnictwa i Energetyki, rozmawia Mariusz Rzymek

Turniejem uczczą 200-lecie urodzin swojego patrona
Monika Jaworska

Dla wszystkich zaangażowanych w Turniej Piłki Nożnej Ministrantów „Bosko Cup” rozpoczął się szczególny rok. Mianowicie w tym roku świętować będą jubileusz 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko – patrona piłkarskiego turnieju.

Edycja częstochowska

Potencjał słowa
Ks. Ireneusz Skubiś

Często ucieka nam sprzed oczu bardzo ważny dział ewangelizacji świata i człowieka – budowanie przez słowo. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Idąc na cały świat nauczajcie wszystkie narody, ucząc je wszystkiego, co wam powiedziałem” (por. Mt 28, 19-20).

Kalwaryjska Matka Zawierzenia u rodzin zakonnych
Ks. Antoni Tatara

Od pierwszej niedzieli Adwentu ub.r. przeżywamy w Kościele ogłoszony wcześniej przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego.

Cudowny kapłan
Ks. Jacek Molka

Bez wątpienia takim człowiekiem i księdzem był śp. ks. kan. Emil Cudak (1950-2014). Ci, którzy go znali – zarówno w Polsce, jak i w Afryce oraz Stanach Zjednoczonych – jednogłośnie stwierdzają: – Misjonarz bez reszty oddany Panu Bogu i ludziom.

Edycja podlaska

DWML zakończyły koncerty kolęd
Ks. Artur Płachno

Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej zakończyły cykl koncertów kolęd, które odbywały się w parafiach diecezji drohiczyńskiej i sąsiednich.

Radosne świadectwo wiary
Tadeusz Szereszewski

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim już po raz drugi został zorganizowany Orszak Trzech Króli.

„Niezłomnemu głosicielowi Ewangelii…”
Ewa Jakubik

Ksiądz prał. Józef Ruciński urodził się w 1901 r. w niewielkiej wiosce Krasów niedaleko Sokołowa Podlaskiego.

Edycja kielecka

Skansenowski kościół odnowiony
Agnieszka Dziarmaga

Jeszcze w Adwencie 2014 r. został zaprezentowany stan skansenowskiego kościółka z Rogowa w Parku Etnograficznym w Tokarni, który w ub. roku odwiedziło ok. 90 tys. turystów.

Matka Boża Świętomarska
Katarzyna Dobrowolska

Mieszkańcy Świętomarzy kochają ten XVII-wieczny wizerunek Matki Bożej. Od pokoleń przechowują go w swoich domach. Wydeptany kamienny próg z przedsionka świątyni daje wyobrażenie przybywających przez stulecia przed cudowne Oblicze Maryi. Tak jest do dziś.

Teraz czas na wzrost
Katarzyna Dobrowolska

Przyglądamy się od kuchni, jak wygląda formowanie się parafialnych centrów ŚDM, szkolenie wolontariuszy, powstawanie animacji muzycznej. Podskórnie toczy się też inna praca. Młodzi zaczynają tworzyć wspólnotę ducha.

Edycja małopolska

Wrócić do normalnego życia
Agnieszka Konik-Korn

W święto Nawrócenia św. Pawła zaglądamy do miejsca, które mijają tysiące osób przejeżdżających codziennie przez zatłoczone ulice Krakowa. To tam, w Areszcie Śledczym przy ul. Montelupich, 10 stycznia odbyło się wyjątkowe spotkanie.

Wspólny sukces
Maria Fortuna-Sudor

Uczestniczyłam już po raz kolejny w finale cyklicznego, organizowanego przez parafię św. Michała Archanioła w Sieprawiu, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Dekanatu Mogilany, Gminę Siepraw i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa, „Konkursu Szopek Bożenarodzeniowych Tradycyjnych i Krakowskich”, nad którym „Niedziela” sprawuje patronat.

Święty czas
Małgorzata Cichoń

Dowiedziałam się o nim od koleżanki, z którą studiował w Krakowie. Podobnie jak wiele innych osób, jest zaangażowana w organizowanie pomocy dla Artura.

Edycja lubelska

Kolędnicy misyjni
Urszula Buglewicz

W okresie świąteczno-noworocznym do drzwi naszych domów pukali kolędnicy misyjni.

Święto ludzi Caritas
Anna Gliwa

Pracownicy, wolontariusze i przyjaciele lubelskiej Caritas świętowali podczas podsumowania akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz 2. Gali Wolontariatu.

Z miłości do człowieka
Ks. Stanisław Chmielowski

Dom Pomocy Społecznej w Nowinach k. Chełma istnieje od 1934 r. Jego powstanie wiąże się z osobą br. Stanisława Szalasta, nazywanego Kresowym Bratem.

Edycja legnicka

Powróciło na miejsce
AG

Zwieńczenie wieży kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego po ponad dwóch latach powróciło na swoje miejsce. Firma „Labux” z Bielska-Białej ponownie zainstalowała kulę, chorągiew i krzyż, które będą teraz dumnie wznosić się nad Olszyną.

Dzieci listy piszą
Beata Kwiecińska

Przedświąteczny czas sprzyja czynieniu dobra. Tradycją w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu stał się udział w akcji Marzycielska Poczta.

Nagroda Ducha Gór
Feliks Rosik

W Szklarskiej Porębie tradycyjnie na początku roku odbywa się spotkanie ludzi gór gromadzące osoby, które łączy wspólna pasja i praca związane z okalającymi Szklarską Porębę Karkonoszami i Górami Izerskimi. Tradycją spotkań jest wręczanie prestiżowej nagrody miasta Ducha Gór.

Edycja łódzka

Rodziny Bogiem silne
Abp Marek Jędraszewski

List Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego w sprawie modlitwy archidiecezji łódzkiej za Ojca Świętego Franciszka, za najbliższy Synod Biskupów i za rodziny.

Kocham to, co robię
Z o. Tomaszem Bajdą rozmawia Anna Skopińska

Z o. Tomaszem Bajdą, przeorem łódzkich kamilianów, kapelanem szpitala Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, rozmawia Anna Skopińska.

Uraduj się swoim małżeństwem
Elżbieta i Jerzy Marcinkiewiczowie

Gdy dopiero stawaliśmy się małżeństwem, 37 lat temu, „życzliwi” ludzie ostrzegali nas przed tym krokiem. Mówili, że miłość jest tylko na początku, gdy jesteśmy sobą zafascynowani, a potem zostaje tylko przyzwyczajenie.

Edycja przemyska

Czy dobro musi być krzykliwe?
Stanisława Pałkus

Co roku w okolicach święta Chrztu Pańskiego jesteśmy bombardowani wszelkimi możliwymi kanałami „melodią” olbrzymiej dobroczynności, jakiej niby spontanicznie ulegamy w stosunku do chorych dzieci.

Posłane do ubogich…
S. Sławomira, boromeuszka

Bo ubogich zawsze macie u siebie i kiedy zechcecie, możecie im dobrze czynić, a Mnie nie zawsze macie” – mówił Chrystus broniąc kobiety, która dla Niego poświęciła drogocenny olejek (Mk 14,7). A nie dla ubogich? – dziwił się Judasz.

Ponad pół tysiąca lat nad Mleczką
Arkadiusz Bednarczyk

W tym roku, jeden z piękniejszych średniowiecznych zabytków – kościół przeworskich Bernardynów, obchodzi 550 lat istnienia. Do czerwca trwać będą rozmaite uroczystości rocznicowe…

Edycja rzeszowska

Media kształtują wiarę i moralność
Ks. Andrzej Motyka

Franciszek Salezy, którego liturgiczne wspomnienie wypada 24 stycznia, święty biskup Genewy i człowiek niepospolitego umysłu, w sposób szczególny patronuje ludziom, pracującym w środkach przekazu.

Boży dar twórczości
Natalia Janowiec

Z artystą Karolem Brejem rozmawia Natalia Janowiec.

Nie było miejsca dla Ciebie
Andrzej Szypuła

Spośród pięknych polskich kolęd powstałych w minionym już XX wieku ta właśnie wydaje się najbardziej głęboka i poruszająca, chętnie śpiewana przez wszystkich.

Edycja sandomierska

Kolędowanie misyjne
Ks. Adam Stachowicz

Już po raz czwarty Radomyśl nad Sanem stał się gospodarzem Diecezjalnego Spotkania Grup Kolędników Misyjnych.

1% dobra – Twój wybór
Katarzyna Woynarowska

Zastanawiasz się czasem na co konkretnie idzie Twój 1 proc., który odpisujesz od podatku? A może jesteś jeszcze na etapie zastanawiania się komu oddać te pieniądze, albo – co gorsza – czy w ogóle zawracać sobie tym głowę? Nie zmarnuj okazji do zrobienia czegoś dobrego.

Jubileusze małżeńskie
Ks. Adam Stachowicz

W kościele parafialnym sześćdziesiąt par z terenu gminy Jeżowe świętowało swoje jubileusze małżeńskie.

Edycja sosnowiecka

„Złota Kantyczka”
Piotr Lorenc

Regionalny Zespół Dziecięcy „Jaworzyna” otworzył tegoroczny koncert laureatów XII Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” w Jaworznie.

Koncertowa diecezja
Anna Kasprzak

W niedzielę 11 stycznia w diecezji sosnowieckiej odbyły się dwa niezwykłe koncerty – koncert kolęd w cerkwi prawosławnej w Sosnowcu oraz koncert – Karnawał u św. Józefa w auli im. bp. Adama Śmigielskiego w Będzinie.

Pierwsza edycja za nami
Adam Tarnowski

Zakończyła się pierwsza edycja Szkoły Głoszenia Dobrej Nowiny, zainicjowanej przez ks. Mirosława Jadłosza.

Edycja świdnicka

Śpiewajmy i grajmy Mu
Julia A. Lewandowska

Bolkowski Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek odbył się po raz jedenasty. Honorowy patronat nad Festiwalem obięli ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec oraz burmistrz Bolkowa Jarosław Wroński.

Najtrudniejsze przykazanie (2)
Bp Ignacy Dec

Pierwszym argumentem za miłością nieprzyjaciół jest fakt, że naszych nieprzyjaciół kocha Bóg. Jezus mówił, że Ojciec Niebieski „sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (Mt 5,45-46).

Styczniowa akcja w Caritas
Ks. Sławomir Marek

8500 paczek z darami wyjechało w styczniu z głównej siedziby Caritas Diecezji Świdnickiej przy ul. Westerplatte do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Nowej Rudzie, Kłodzku i Bielawie.

Edycja szczecińska

Jubileusze święceń biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej
Dominik Cywiński

W sobotę 10 stycznia 2015 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie sprawowana była uroczysta Msza św. Liturgii przewodniczył biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz, a w koncelebrze uczestniczyli wszyscy hierarchowie trzech diecezji wchodzących w skład metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Instytut Miłosierdzia Bożego
Członkini IMB

Rok życia konsekrowanego, który rozpoczął się w Kościele katolickim 30 listopada ub.r., jest dobrą okazją do przybliżenia nam wszystkim wiedzy o różnorodności i bogactwie charyzmatów instytutów życia konsekrowanego obecnych w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Czy jestem Charlie?
Przemysław Fenrych

Rozumiem potrzebę solidaryzowania się z ludźmi prześladowanymi, nawet jeśli nie podzielam ich poglądów i nie pochwalam czynów.

Edycja toruńska

U Mokrzańskiej Królowej
Wojciech Wielgoszewski

Mokre, wieś położona kilka kilometrów na północ od Grudziądza, jest znana z sanktuarium Matki Bożej, której słynący cudami wizerunek przyciąga wiernych od 350 lat.

Moc błogosławieństwa
Oprac. s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

W mijającym miesiącu w naszych domach przyjmowaliśmy kapłana z błogosławieństwem kolędowym. Księża, udzielając Bożego błogosławieństwa, pozostawiają bezcenny prezent, z którego możemy czerpać przez cały rok.

Edycja warszawska

Nie masz pieniędzy? Idź do noclegowni!
Anna Kryszczuk

W Domu św. Józefa Sióstr Misjonarek Miłości na Bródnie 21 lutego odbędzie się kolejne przedstawienie, tym razem dla dzieci, pt. „Czerwony Kapturek”. W roli głównej wystąpią chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Woli Rowskiej.

Polityczny kalejdoskop stolicy
Artur Stelmasiak

Choć w Radzie Warszawy samodzielnie rządzi Platforma Obywatelska, to sytuacja w dzielnicach bywa zaskakująca. Okazuje się, że powstają tam nawet lokalne koalicje POPiSu.

Im nie jest wszystko jedno
Wojciech Dudkiewicz

Z Tomaszem Terlikowskim, redaktorem naczelnym Telewizji Republika, rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Edycja wrocławska

Babcie z pasją
Anna Buchar

Pierwszy miesiąc nowego roku jest szczególny dla każdej babci i dziadka. Obchodzą oni przecież swoje święto. Stolica Dolnego Śląska obfituje w liczne niespodzianki dla najstarszych mieszkańców.

Boże czubki na Przedmieściu Oławskim
Adrianna Sierocińska

Wrocławskich bonifratrów odwiedziłam w piątkowe, niezbyt ładne popołudnie. Przywitał mnie przeor wspólnoty br. Łukasz Dmowski, OH (Ordo Hospitalarius – Zakon Szpitalny).

Umieć pomóc
Lilianna Sicińska

Wychodzący ze sklepu z siatkami pełnymi zakupów mijają staruszkę. Ubrana bardzo skromnie nie zaczepia nikogo. Tylko raz na jakiś czas nieśmiało wyciągnie rękę. Nie każdy dostrzega ten gest, niektórzy reagują, niewielu umie prawdziwie pomóc.

Edycja zamojsko-lubaczowska

Misjonarz międzykontynentalny
Dorota Łukomska

Kilka lat temu do jednego z zamojskich biur podróży wszedł szczupły, starszy pan i poprosił o sprzedaż biletu do Niemiec. W trakcie rozmowy podczas załatwiania formalności okazało się, że jest to znany misjonarz pochodzący z Zamościa – redemptorysta o. Zbigniew Kotliński.

Budując przyszłość, pamiętajmy o przeszłości
Bożena Fusiarz

Okres II wojny światowej stanowi najtragiczniejszy rozdział w dziejach Lubelszczyzny. W ciągu zaledwie kilku lat udało się niemieckim okupantom skłócić ze sobą ludzi różnych narodowości, którzy jeszcze do niedawna żyli obok siebie w zgodzie. Oto jedna z historii, które wydarzyły się naprawdę.

Nowe Życie w Łabuniach
Z Anetą Stanuch rozmawia Małgorzata Godzisz

Po raz drugi Kurs Nowe Życie organizowany przez Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji zgromadził wielu chętnych.

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Nasi ludzie w Będzinie
Katarzyna Jaskólska

Schola śpiewająca w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to jedyna schola parafialna, która w tym roku reprezentowała naszą diecezję na 21. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Przedsmak raju
Krystyna Dolczewska

Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego 11 stycznia była zapełniona – tego dnia odbył się 8. Ekumeniczny Koncert Kolęd organizowany przez zielonogórską parafię prawosławną pw. św. Mikołaja i studenckie Radio Index.

Praktyczny ekumenizm
Kamil Krasowski

Przeżywaną dziś niedzielą kończy się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki: «Daj mi pić»” (J 4,7).

O autorze: Judyta