W czym naśladujesz Jezusa w swoim życiu?_Piątek, 13 maja 2016r.

Pani Fatimska

Myśl dnia

Jak jest twoja misja na świecie?

***

 

 ______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, wspomnienie

Okres wielkanocny, J 21, 15-19

Posłuchaj

Za chwilę usłyszysz tekst Ewangelii, w którym Zmartwychwstały Jezus prowadzi intymną rozmowę z Piotrem. Wyobraź sobie tę scenę. Obaj siedzą na plaży nad Jeziorem Tyberiadzkim. Jedzą śniadanie: rybę oraz chleb. Jakie uczucia mogą towarzyszyć Piotrowi podczas tego spotkania? Możesz teraz zamknąć oczy, by razem z nimi usiąść przy ognisku.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Jana
J 21,15-19
Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożywał z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I powtórnie powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»

Potrójne pytanie skierowane do Piotra dotyczy miłości. Jezus nie pyta o jego osiągnięcia, wierność czy doskonałość. Pyta o miłość, o jego stosunek do Boga w głębi duszy i w prawdzie. Wyobraź sobie Jezusa, który zadaje tobie podobne pytanie: „Czy miłujesz Mnie?”.

W tej intymnej scenie, po pozytywnej odpowiedzi Piotra, Jezus nadaje mu misję. Zapewnia swego ucznia o zaufaniu, którym go darzy: „Paś owce moje”. Jaka jest twoja misja? Jako chrześcijanin żyjący w dzisiejszym świecie jak możesz realizować zaproszenie Jezusa do służby braciom?

Na końcu tej rozmowy Jezus ponawia swoje wezwanie: „Pójdź za Mną!”. Jest to wezwanie do miłości bliźnich i służby potrzebującym. By okazywać współczucie tym, którzy tego potrzebują.
Co czujesz, gdy myślisz o zaproszeniu, by naśladować Jezusa w swoim życiu?

Na samym końcu tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem jak przyjaciel z przyjacielem, mówiąc Mu o uczuciach, jakie pojawiły się w tym czasie. Możesz po raz kolejny odpowiedzieć Mu na pytanie stawiane przez Niego w dzisiejszej Ewangelii: „czy miłujesz Mnie?”.

_____________________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE (Dz 25,13-21)

Zmarły Jezus, o którym Paweł twierdzi, że żyje

Czytanie z Dziejów Apostolskich.

Król Agryppa i Berenike przybyli do Cezarei powitać Festusa. Gdy przebywali tam dłuższy czas, Festus przedstawił królowi sprawę Pawła. Powiedział: „Feliks pozostawił w więzieniu pewnego człowieka. Gdy byłem w Jerozolimie, arcykapłani i starsi żydowscy wnieśli przeciw niemu skargę, żądając dla niego wyroku skazującego. Odpowiedziałem im: «Rzymianie nie mają zwyczaju skazywania kogokolwiek na śmierć, zanim oskarżony nie stanie wobec oskarżycieli i nie będzie miał możności bronienia się przed zarzutami».
A kiedy przybyli tutaj bez żadnej zwłoki, sprawując następnego dnia sądy, kazałem przyprowadzić tego człowieka. Oskarżyciele nie wnieśli przeciwko niemu żadnej skargi o przestępstwa, które podejrzewałem. Mieli z nim tylko spory o ich wierzenia i o jakiegoś zmarłego Jezusa, o którym Paweł twierdzi, że żyje.
Nie znając się na tych rzeczach, zapytałem, czy nie zechciałby udać się do Jerozolimy i tam odpowiadać przed sądem w tych sprawach. Ponieważ Paweł zażądał, aby go zatrzymać do wyroku Cezara, kazałem go strzec, dopóki go nie odeślę do Najdostojniejszego”

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 103,1-2.11-12.19-20ab)

Refren: Strzeż mnie, o Boże, Tobie zaufałem.

Błogosław, duszo moja, Pana *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią, *
tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli.
Jak odległy jest wschód od zachodu, *
tak daleko odsunął od nas nasze winy.

Pan utwierdził tron swój na niebiosach, *
a Jego panowanie obejmuje wszechświat.
Błogosławcie Pana wszystkie Jego zastępy, *
potężni mocarze pełniący Jego rozkazy.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (J 14,26)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Duch Święty wszystkiego was nauczy,
przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (J 21,15-19)

Piotr pasterzem Kościoła

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?”
Odpowiedział Mu: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”.
Rzekł do niego: „Paś baranki moje”.
I powtórnie powiedział do niego: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?”
Odparł Mu: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”.
Rzekł do niego: „Paś owce moje”.
Powiedział mu po raz trzeci: „Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?”
Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: „Czy kochasz Mnie?” I rzekł do Niego: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Rzekł do niego Jezus: „Paś owce moje.
Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz”.
To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to rzekł do niego: „Pójdź za Mną!”

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ
Czy kochasz Mnie?

Smutek Piotra, jaki się pojawił po trzecim pytaniu, nie wynika ze wspomnienia trzykrotnego zaparcia się. Jezus nie przychodzi, aby robić wyrzuty, lecz po to, aby nasza miłość wzrastała. Piotr się zasmucił, bo zrozumiał, że nie jest w stanie należycie odpowiedzieć na miłość, którą został umiłowany przez Jezusa. Pan dwukrotnie pyta się Piotra, czy on Go kocha. Apostoł w obu przypadkach odpowiada, że Go kocha. Skoro więc on nie może wznieść się na naj-wyższy poziom miłości, to Jezus schodzi w tym stopniowaniu i pyta się Piotra, czy Go kocha. Apostoł, choć zasmucony, jest szczery i konsekwentnie odpowiada: Ty wiesz, że Cię kocham. Pan także jest konsekwentny w swojej miłości i wyborze, mówiąc do Piotra: Pójdź za Mną!

Jezu, Ty i o mnie wiesz wszystko. Wiesz więc, że Cię kocham, ale także to, że często upadam w drodze do Ciebie. Wiernie idę za Tobą, bym mógł wreszcie szczerze powiedzieć, że Cię miłuję.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

______________________________________________________________________________________________________________

Pytajmy się o miłość – J 21, 15-19

(fot. VinothChandar / flickr.com / CC BY 2.0)

Komentarz do Ewangelii:

Rzadko pytamy naszych bliskich: “Czy kochasz mnie?” Może dlatego, że nie chcemy wpędzić ich w zakłopotanie, albo z obawy przed odpowiedzią negatywną. Bóg natomiast ma odwagę zadać nam takie pytanie. Nie dlatego, aby potrzebował do szczęścia tego rodzaju wyznań (choć na pewno jest Mu miło, gdy wyznajemy Mu miłość). Zadaje nam to pytanie ze względu na nas.
“Czy kocham?” – to jest bardzo ważne pytanie. Tak ważne, jak ważna jest sama miłość. Tylko szczera odpowiedź na to pytanie jest gwarantem rozwoju duchowego i zbliżenia do pełni człowieczeństwa.

_____________________________________________________________________________________________________________

10 ostrzeżeń papieża przed szatanem

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież wielokrotnie podkreślał obecność szatana w codziennym życiu każdego człowieka: “Musimy być zawsze czujni, by nie dać się oszukać diabłu”. Przeczytaj przed czym przestrzega Ojciec święty.

 

1. Kiedy nie wyznajemy Jezusa Chrystusa, to wyznajmy doczesność diabła, doczesność szatana.

 

Homilia, 14.03.2013

 

2. Dobrze zauważcie, jak odpowiada Jezus. Nie prowadzi On dialogu z szatanem, jak to uczyniła Ewę w ziemskim raju. Jezus dobrze wie, że z szatanem nie można prowadzić dialogu, bo jest on bardzo przebiegły. Dlatego Jezus, zamiast dialogować, jak czyniła to Ewa, postanawia schronić się w Słowie Bożym i odpowiada mocą tego Słowa. Pamiętajmy o tym: w chwili pokusy, naszych pokus, wobec szatana nie liczą się żadne argumenty, ale zawsze chroni nas Słowo Boże! Ono nas ocali.

 

Homilia, 9.03.2014

 

3. Szatan zawsze czyha na człowieka: tego człowieka, którego widział Daniel tam, w chwale, i o którym Jezus mówił Natanaelowi, że przyjdzie kiedyś w chwale. Od samego początku Biblia mówi nam o tym czyhaniu by zniszczyć, o szatanie. Być może chodzi o zawiść. Czytamy w Psalmie 8: «Uczyniłeś człowieka niewiele mniejszym od aniołów». I ta wielka inteligencja anielska nie mogła unieść upokorzenia, jakim było wyniesienie niższego stworzenia, więc starała się go zniszczyć.
Homilia, 29.09.2014

 

4. Kto nie modli się do Pana, modli się do diabła.
Homilia, 14.03.2013
5. Pierwsze kuszenie Jezusa “wydaje się jakby miało swój urok”, diabeł mówi bowiem do Niego, aby rzucił się ze Świątyni i w ten sposób – jak twierdzi kusiciel – “wszyscy powiedzą: oto Mesjasz”. Tak samo było z Adamem i Ewą, czyli miało swój urok, a diabeł “przemawia niemal tak, jakby był mistrzem duchowym”.
Homilia, 11.04.2014
6. Są księża, którzy czytając taki fragment Ewangelii, mówią: «Ależ Jezus uzdrowił tu człowieka z choroby psychicznej». Jakby nie czytali tego, co jest tu napisane. To prawda, że w tamtych czasach można było pomylić padaczkę z opętaniem, ale jest też prawdą, że diabeł istnieje! I my nie mamy prawa tego upraszczać, mówiąc: «Wszyscy oni nie byli opętani, a jedynie chorzy psychicznie». Nie! Diabeł jest obecny na pierwszej stronie Pisma Świętego. I Pismo Święte kończy się też obecnością diabła, zwycięstwem Boga nad diabłem!
Homilia, 11.10.2013

 

7. Nie można myśleć o życiu duchowym, chrześcijańskim bez opierania się pokusom, bez walki z diabłem, bez nakładania tej Bożej zbroi, dającej nam moc i broniącej nas.
8. Ależ diabeł istnieje i musimy z nim walczyć. Mówi o tym św. Paweł, a nie ja! Mówi o tym słowo Boże. Ale my nie jesteśmy nazbyt o tym przekonani.
Homilia, 30.10.2014
9. Wszyscy jesteśmy kuszeni, gdyż prawem życia duchowego, naszego życia chrześcijańskiego jest walka, albowiem diabeł, który jest księciem tego świata, nie chce naszej świętości i abyśmy szli za Chrystusem.
Homilia, 11.04.2014

 

10. Tak wiele pomysłów, oprócz własnych grzechów, tyle projektów odczłowieczenia ludzi, to jego dzieło. I tylko dlatego, że nienawidzi on człowieka. Jest przebiegły: mówi o tym już pierwsza strona Księgi Rodzaju. Przedstawia on rzeczy jako dobre. Ale jego zamiarem jest zniszczenie. A bronią nas aniołowie. Bronią człowieka i Boga-człowieka, Człowieka wyższego, Jezusa Chrystusa, który jest doskonałością ludzkości, jest najdoskonalszy. Dlatego właśnie Kościół czci aniołów, bo oni będą i są w chwale Bożej, bo bronią wielkiej i ukrytej tajemnicy Boga, to znaczy tajemnicy, że Słowo przyszło w ciele.

 

Homilia, 29.09.2014

___________________________________________________________________

Czego diabeł zazdrości człowiekowi ?

____________________________________________________________________________________________________________

FATIMA I CUD SŁOŃCA

Świat może ocalić: Rodzina, modlitwa, post…

______________________________________________________________________________________________________________

Grafika w ikonie wpisu:cameronbaptist.com

 

 

 

 

 

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*