Obłęd

Podróż w czasie

Podobno podróże kształcą, a jeszcze bardziej kształcą podróże w czasie, szczególnie do świata równoległego. Świat równoległy to świat w którym łańcuch przyczynowo skutkowy wydarzeń okazał się inny od tego, który zaistniał w naszym świecie.

 

Siedzę sobie właśnie na spotkaniu z autorem pewnej książki, która wzbudziła szereg kontrowersji. Trwa ożywiona, momentami gorąca dyskusja nad główną tezą, którą autor zawarł w tytule książki.

– Dlaczego nie zrobili tego rok wcześniej?!

– Rok wcześniej nie miałoby to sensu!

– To był obłęd. Nie mieli szans.

– Musieli to zrobić, inaczej i tak by ich wszystkich wymordowali.

Nie czekam na koniec spotkania, wychodzę. Przy drzwiach mijam krzykliwy napis na plakacie promującym książkę: Piotr Zychowicz Obłęd ’45. Przekraczając próg słyszę głos autora…

Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego przeciw ZSRR w 1945 roku była błędem(1). Większe szanse mieliśmy z Niemcami w 1944 roku, przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Warszawy. Po wkroczeniu do Warszawy w 44. Sowieci mieli kilka miesięcy, aby zgromadzić i przygotować odpowiednie siły do walki z Armią Krajową.

_____________________________________________________________________________________________________________

Przypisy:
1) Powstanie wybuchło w momencie rozpoczęcia masowych aresztowań żołnierzy AK przez NKWD.
grafika w ikonie wpisu: Jakub Różalski

 

 

O autorze: CzarnaLimuzyna

Blog osobisty. Moje prywatne opinie na temat polityki nie mają charakteru "prawd objawionych". "Tylko prawda jest ciekawa". We wpisach antynarracyjnych stosuję hiperbolę.