Niepodległość? – nie dla wszystkich

Dzisiaj [11.11.2017] obchodzimy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody mają bardzo uroczysty charakter. Odbyły się centralne obchody w Warszawie, którym przewodniczył prezydent Andrzej Duda, Politycy PiS świętują w Krakowie. Właśnie teraz do Stadionu Narodowego dotarł ponad stutysięczny Marsz Niepodległości. Wcześniej miał miejsce Bieg Niepodległości. Wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy uczestników.

W czasie tych prawie stu lat – tylko w czasie drugiej wojny światowej kwestionowano istnienie państwa polskiego. Nawet komuniści przekonywali usilnie, iż PRL była niezależnym państwem polskim. To nieprawda – PRL to był sowiecki protektorat, zarządzany z Moskwy. W propagandzie wmawiano nam ciągle, że żyjemy w kraju suwerennym, W ciągu ostatnich dwóch miesięcy mogliśmy się przekonać, ze istnieją narody, którym uparcie odmawia się prawa do posiadania własnego państwa.

Jednym z nich są Kurdowie. W dniu 25 września 2017 zorganizowali oni oni referendum niepodległościowe. Ponad 93% głosujących opowiedziało się za ogłoszeniem niepodległości Kurdystanu. Władze Iraku odpowiedziało na to ofensywą wojskową w dniach 14-17 października. Kurdyjscy peszmergowie nie byli w stanie stawić czoła armii irackiej. W ciągu kilku dni Kurdystan stracił wszystkie zdobycze terytorialne uzyskane podczas walk z Państwem Islamskim. Kurdowie zostali wyparci z Kirkuku i tamtejszych pól naftowych. Zmuszeni zostali do prośby o rozejm. W tej chwili rokowania dotyczą kontroli przez Irak przejść granicznych Kurdystanu z innymi krajami. Prezydent Autonomii Kurdystanu, Masud Barzani podał się do dymisji. Marzenia o niepodległości rozwiały się [patrz {TUTAJ (link is external)}].

Drugi przykład to Katalończycy. Rząd Katalonii zorganizował 1 października 2017 referendum niepodległościowe. Rząd hiszpański uznał je za nielegalne i wysłał do Katalonii tysiące policjantów, by przeszkodzić w głosowaniu. Funkcjonariusze ci popisywali się brutalnością, bijąc wyborców. Mimo to, głosowanie się odbyło i ok.90% jego uczestników opowiedziało się za niepodległą Katalonią. W efekcie kataloński parlament ogłosił powstanie Republiki Katalonii. Rząd hiszpański zareagował zawieszając autonomię Katalonii, rozwiązując kataloński parlament, oraz zarzucając rządowi Katalonii bunt i rebelię. Wskutek tego ośmiu ministrów zostało aresztowanych, a premier Puigdemont i czterech ministrów schronili się za granica [w Belgii]. Patrz {TUTAJ (link is external)}.

Gdy widzę piękne obchody Święta Niepodległości w Polsce – myślę o Katalończykach i Kurdach, którzy nie mają się z czego cieszyć.

O autorze: elig