Politycy PiS i entuzjaści świętowali 70-tą rocznicę odrodzenia Izraela

Twitter/ Celebrating Israel’s birthday in Poland /FromTheDepths.org

 

W atmosferze wzajemnego zrozumienia i przyjaźni odbyły się w Polsce uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Izrael niepodległości. Wydarzenie zorganizowała fundacja “From The Depths” Jonny’ego Danielsa, a partnerowało jej Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów w Polsce.

W wydarzeniu wzięła udział delegacja członków izraelskiego Knesetu. Delegacji przewodniczył wicemarszałek Knesetu i przewodniczący izraelsko-polskiej grupie parlamentarnej Yehiel Hilik Bar (Zionist Union) oraz członkowie grupy: Yehuda Glick (Likud), Leah Fadida (Zionist Union), Akram Hasoon (Kulanu). Obecny był także rabin Shmuley Boteach, znany ze wspólnych kolacji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jonny Daniels powiedział: „Narody żydowskie i polskie zostały nierozerwalnie związane od ponad 800 lat” Kontynuacja tego związku w kolejnym pokoleniu jest rzeczą godną uwagi.

Specjalna uroczystość odbyła się także w Płońsku, gdzie setki mieszkańców Płońska maszerowały radośnie, aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień i uczcić miejsce urodzenia pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona. W uroczystości wzięli udział: ambasador Izraela w Polsce Anna Azari,  burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, i Naczelny Rabin Polin Michael Schudrich.

Uroczysty Marsz zakończył się wspólnym tańcem.

Relacjonując te wydarzenie The Times of Israel napisał, że obchody odbyły się w cieniu napiętych stosunków między Polską a  światem żydowskim  z powodu niejasnego języka w nowo uchwalonym polskim ustawodawstwie, nakładającym ograniczenia na mówienie lub nauczanie o polskim współudziale w czasie holocaustu. Naukowcy i Żydzi na całym świecie obawiają się, że ustawa może otworzyć drogę do wybielenia historii, w sensie zrzucenia przez Polaków wszelkiej odpowiedzialności za “zdziesiątkowanie” 90% polskiego żydostwa podczas Holokaustu.

______________________________________________________________________________________________________________

Źródło: israelnationalnews.com/timesofisrael.com/

 

O autorze: Redakcja