Bogini liberałów od JKM – Alissa Zinowjewna Rosenbaum

Mało kto wie, że jednym z idolów środowiska wolnościowego, kojarzonego z Januszem Korwin – Mikke jest publicystka Ayn Rand, ateistka, zagorzała przeciwniczka Kościoła Katolickiego, uważana za twórcę filozofii obiektywizmu (?). Dyskusja na temat jej „filozofii” odbyła się w ramach “Konferencji prawicy wolnościowej”.

Panelistami w dyskusji byli wielbiciele Rand: Tomasz Kołodziejczyk, Mateusz Błaszczyk, Janusz Korwin – Mikke oraz mający stanowisko przeciwne  dr. Stanisław Krajski.

Znak dolara jako symbol doskonałości

Ayn Rand, urodzona jako Alissa Zinowjewna Rosenbaum (ur. 2 lutego 1905 w Petersburgu, zm. 6 marca 1982 w Nowym Jorku) – amerykańska pisarka i filozof pochodząca z rodziny rosyjskich Żydów, twórczyni filozofii obiektywizmu, twierdziła jednoznacznie, że Kapitalizm w swojej najbardziej liberalnej formie, to najdoskonalszy systemem moralny i ekonomiczny. Pisarka twierdziła, że krzyż kojarzy się jej jako symbol tortur i woli znak dolara, który symbolizuje wolny rynek i wolny handel. Najbardziej cnotliwą postawą jako człowiek może przyjąć, jest egoizm.

 

Dyskusja

Pierwszy prelegent Mateusz Błaszczyk zagaił na poziomie ogólnym: “jest dużo definicji prawicy…”

„Prawica to są ci, którzy obstają za prawami” „Ruch Wolnościowy nie istniałby gdyby Ayn Rand nie zaproponowała właściwej filozofii- filozofii obiektywizmu”.

Wywołany do tablicy Stanisław Krajski, zacytował Ayn Rand:

Chrześcijaństwo to morderstwo duchowe; Katolicy to faszyści, którzy chcą poddać ludzkość swojej totalitarnej władzy; Nie będzie normalnego rozwoju ludzkości, jeżeli nie zniszczy się Kościoła katolickiego.

Janusz Korwin – Mikke: ja uwielbiam Ayn Rand, jest znakomitą publicystką, ale nie jestem w stanie zrozumieć obiektywizmu – dla mnie to jest jeden wielki bełkot. (…) nie można udowodnić, dlaczego człowiek coś robi.

Tomasz Kołodziejczyk zarzucił dr. Krajskiemu nieuczciwość intelektualną i fałsz.

Odpowiadając na ten zarzut Krajski zacytował klasyka satanizmu: Podstawowa zasada satanizmu ”nie ma boga poza człowiekiem”. Odnosząc się do skojarzeń z komunizmem zwrócił uwagę, że wielkie koncerny nie są własnością prywatną, lecz kolektywną.

Egoizm jako cnota

W filozofii Ayn Rand najbardziej cnotliwą postawą jako człowiek może przyjąć, jest egoizm…

Film z dyskusji:

______________________________________________________________________________________________________________

 

O autorze: Redakcja