Nagłe, niespodziewane zwroty akcji

Są w ostatnich dniach podstawową metodą uprawiania polityki zagranicznej. Na przykład, portal wPolityce.pl ogłosił {TUTAJ}:

“Prezydent USA Donald Trump potwierdził w piątek [1.06.2018] po spotkaniu z wysłannikiem Korei Płn. Kim Jong Czolem, że jego spotkanie z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem odbędzie się 12 czerwca w Singapurze. (…) Dodał, że prezydent Chin Xi Jinping w znaczący sposób pomógł w zorganizowaniu spotkania z Kimem.”.

Wszystko dobrze, ale o tym spotkaniu i jego miejscu i terminie słyszeliśmy już ponad tydzień wcześniej. Potem Korea Płn. przypuściła gwałtowny atak propagandowy na USA w związku z manewrami wojskowymi Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Trump oświadczył wtedy, iż odwołuje spotkanie. Teraz wygląda na to, że się jednak ono odbędzie.

Podobne zwroty akcji mieliśmy w sprawie utworzenia rządu Włoch. Najpierw Ruch Pięciu Gwiazd i Liga utworzyły koalicję i przedstawiły kandydata na premiera, profesora Conte. Wtedy Bruksela, Paryż i Berlin wywarły naciski na prezydenta Włoch, Mattarelli’ego i ten odmówił przedstawienia składu tego rządu, podając jako pretekst, że stanowisko ministra finansów miał otrzymać Savona, znany przeciwnik euro. Mattarelli dążył do utworzenia “rządu technicznego”. Okazało się jednak, iż taki rząd nie miałby szans na wotum zaufania i skutkiem byłyby nowe wybory, w których Liga i Ruch uzyskałyby jeszcze więcej głosów. W tej sytuacji rząd Conte powstał i został zaprzysiężony {TUTAJ}. Savona został w końcu ministrem do spraw europejskich. W przyszłym tygodniu rząd Conte ma uzyskać wotum zaufania w parlamencie, co będzie już tylko formalnością.

Wszystko przebiła jednak sprawa Arkadija Babczenki. We wtorek [29.05.2018] ogłoszono, że ten przebywający na Ukrainie dziennikarz został zastrzelony. Następnego dnia pojawił się on jednak na konferencji prasowej i oświadczył, iż celowo podano wiadomość o jego śmierci, by schwytać spiskowców, planujących zamach na Ukrainie. Portal RMF24.pl pisał:

“Mamy udokumentowane, że do realizacji planu rosyjskich służb specjalnych został zwerbowany obywatel Ukrainy “H.”, który otrzymał zadanie, aby znaleźć za gotówkę zamachowca – mówił Hrycak.Poprosił swojego przyjaciela z dawnych wojskowych lat, by za 30 tys. dolarów zamordował dziennikarza Arkadija Babczenkę- dodał szef SBU.
Tajemniczy G. przekazał niedoszłemu zamachowcy zaliczkę w wysokości 15 tys. dolarów. Łącznie organizator ataku miał otrzymać od rosyjskich służb 40 tysięcy dolarów. 10 tysięcy miało trafić do H., jako pośrednika.
Po ataku na Babczenkę H. planował opuścić Ukrainę. Miał kupiony bilet. Według wstępnych informacji planował wyjechać do Federacji Rosyjskiej przez kraj trzeci- mówił Hrycak.
Szef SBU podkreślił również, że H. miał listę osób, które chciał wyeliminować na Ukrainie. Na liście było 30 osób. Znamy nazwiska potencjalnych ofiar- mówił Hrycak.
Obaj mężczyźni – H. i wynajęty morderca – zostali już zatrzymani. To obywatele Ukrainy i byli żołnierze.” {TUTAJ}.

Na koniec jeszcze jedna niespodzianka. Premier Hiszpanii Rajoy został odwołany w piątek, 1 czerwca. Kongres Deputowanych przegłosował wotum nieufności dla jego rządu. Nowym premierem został socjalista Sanchez. Według TVP Info:

“Za wotum nieufności dla Rajoya głosowali m.in. socjaliści, skrajnie lewicowe ugrupowanie Podemos Unidos, baskijskie partie PNV i EH Bildu, a także dwa separatystyczne ugrupowania z Katalonii: ERC i PdeCAT. Z kolei przeciwni dymisji premiera, oprócz członków jego partii, byli także m.in. liberałowie z Ciudadanos.
Komentatorzy uważają, że dymisja Rajoya była nieunikniona po ogłoszeniu pod koniec maja wyroku w aferze korupcyjnej Gurtel, w którą zamieszane były osoby z PP, a także sama partia. Wskazują też na fakt, że premier wiedział, iż jest bezsilny i że nie zdoła utrzymać pozycji szefa rządu.” {TUTAJ}.

O autorze: elig