Błysk błyskawicy

Gdy uderza piorun, wszyscy którzy się temu przyglądają, zostają na pewien czas oślepieni – nie widzą niczego innego oprócz błysku błyskawicy. Taka błyskawicą dla polskiej opinii publicznej było spektakularne morderstwo Pawła Adamowicza. Unieważniło ono to, o czym zażarcie dyskutowano jeszcze dzień wcześniej [np. odstrzał dzików]. Efekt oślepienia trwa zresztą do dzisiaj. Nie wzbudziły większego zainteresowania ani aresztowanie Misiewicza i prezesa Lotosu ani taśmy na których nagrano Jarosława Kaczyńskiego. Co było “hitem” wczorajszego dnia [30.01.2019]?

Po pierwsze – wystąpienie ministra Ziobry w Sejmie. Ujawnił on informacje o mordercy Adamowicza {TUTAJ}. Po drugie wyciek filmu TVN ukazującego sam moment zamachu. Niezalezna.pl napisała o tym {TUTAJ}:

“Wyciekło nagranie pokazujące całość ataku na Adamowicza. O tych faktach nikt dotąd nie mówił”
“W mediach społecznościowych od niedawna krąży nagranie pokazujące atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pierwsza część filmu była emitowana już w mediach, ale jego całość była dotąd nieznana. W ostatnich sekundach filmu ewidentnie widać, że prezydent Gdańska był przytomny i z kimś jeszcze rozmawiał i gestykulował. Widać też, że jeden z wbiegających na scenę po ataku ochroniarzy… przypadkowo uderzył ciężko rannego polityka w głowę. Film świadczy również o zadziwiającej bezradności ochrony.(…) Na filmie widać, że po ataku nożownika prezydent Paweł Adamowicz przez długą chwilę siedzi, trzymając się za brzuch. W tym czasie zabójca bezkarnie biega po scenie. Choć samorządowiec jest przytomny, nikt nie udziela mu pomocy ani nie próbuje go osłonić. Co więcej, w 44 sekundzie nagrania na scenę wbiega mężczyzna – prawdopodobnie z ochrony – który z rozpędu przypadkowo uderza Adamowicza w głowę biodrem lub kończyną. (…) Po tym uderzeniu prezydent poprawia okulary. Następnie do Adamowicza podchodzi mężczyzna, z którym prezydent krótko rozmawia, gestykulując przy tym. O tych wszystkich faktach dotąd nie wiedzieliśmy. (…)

Skąd wyciekło nagranie? Z naszych dotychczasowych ustaleń wynika, że pomorska policja stanowczo zaprzecza, jakoby nagranie wyciekło z policyjnego komisariatu.
Z kolei rzecznik prokuratury zajmującej się sprawą zabójstwa Adamowicza przyznaje, że informacja o wycieku nagrania stanowi nową okoliczność w sprawie, którą weryfikują śledczy.”.

Film, o którym mowa, można zobaczyć {TUTAJ}, {TUTAJ} lub {TUTAJ}. Nie wiadomo, jak długo będzie to możliwe, gdyż TVN stara się usuwać go z sieci. Moim zdaniem jest on ważnym dowodem w sprawie, gdyż pokazuje, że napastnik był sam, działał błyskawicznie oraz zaraz wybiegł na scenę, by triumfować. To istotne, gdyż Stefan W. nie przyznaje się do zabójstwa. Również w swoim wystąpieniu na scenie wcale się do niego nie przyznał. Powiedział tylko “Adamowicz musiał zginąć”.

O autorze: elig