W przyszłym miesiącu – powtórka z rozrywki

Dziś [20.12.2019] Sejm uchwalił nowelizację ustawy o sądach „dyscyplinującą” sędziów {TUTAJ}. Stało się tak mimo burzliwych protestów opozycji. Miała ona możliwość zablokowania tego głosowania, ale ponad 30 jej posłów nie przyszło do Sejmu i nie wzięło w nim udziału. „Totalna opozycja” wykazała się po raz kolejny totalną nieudolnością. Nie udało się jej zorganizować wystarczająco licznych protestów przez Sejmem i sądami. Jednym słowem – klapa. Nie pomógł nawet głos Komisji Europejskiej.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu. Ma się on zająć nią najprawdopodobniej miedzy 15 a 17 stycznia. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ze swej strony zapowiedział, że wykorzysta na konsultacje regulaminowo przysługujące na to 30 dni {TUTAJ}. Jeśli Senat podzieli poglądy swego marszałka, to odrzuci ustawę lub przynajmniej zaproponuje liczne poprawki. Wtedy nowelizacja wróci do Sejmu i będzie ponownie głosowana. Czeka więc nas powtórka z rozrywki. Ciekawe, czy opozycja znów będzie się tak awanturować?.

Sprawa sądów przykryła wszystkie inne tematy, jakimi zajmował się dziś Sejm. Przede wszystkim odrzucił on protest Senatu przeciw podwyżce akcyzy na alkohol i tytoń. {TUTAJ}:

„Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który sprzeciwił się podwyżce akcyzy o 10 proc. Oznacza to, że ustawa przygotowana przez resort finansów trafi teraz na biurko prezydenta. Za odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o akcyzie głosowało 240 posłów, przeciw było 202, 4 wstrzymało się od głosu.”.

Poza tym Sejm wybrał nowych członków PKW {TUTAJ} oraz jednego sędziego TK. Jak więc widać – dzisiejsze posiedzenie było owocne.

O autorze: elig