Epidemia wygrywa, a rząd goni w piętkę

Dziś [21.11.2020] miała miejsce kolejna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego {TUTAJ(link is external)}. Zapowiedziano na niej zniesienie od soboty 28.11 części restrykcji ogłoszonych 4.11, a wprowadzonych w życie 7.11. Między innymi mają zostać otwarte sklepy w galeriach handlowych. No cóż – w dniu 4.11 mieliśmy 24 693 przypadki zakażeń i 373 przypadki zgonów {TUTAJ(link is external)}, a dzisiaj 24 213 zakażeń i 574 zgony {TUTAJ(link is external)}. Owe obostrzenia niczego nie dały, tylko liczba zgonów wyraźnie wzrosła.

Jest nawet jeszcze gorzej, bo równolegle postępuje rozkład całej służby zdrowia, która ograniczyła leczenie innych chorób poza COVID-19. Umieralność Polaków wzrosła dwukrotnie w porównaniu do jesieni ubiegłego roku. Szacuje się z grubsza, że na jeden zgon związany koronawirusem przypadają dwa spowodowane przez brak leczenia pozostałych schorzeń lub strach pacjentów przed jakimkolwiek kontaktem z medycyną. Konferencja premiera pokazała, iż rząd nie ma pojęcia co robić. Apeluje tylko o “sto dni solidarności” – cokolwiek by to miało nie znaczyć. Morawiecki zdaje się wierzyć w cudowną moc szczepionki, która, jego zdaniem, ma pojawić się w styczniu. Równocześnie blokuje się prace nad lekami na COVID-19, a zgłaszający nowe ich propozycje spotykają sie z represjami [przypadek amantadyny].

Sytuacji nie poprawiła wczorajsza dymisja Jarosława Pinkasa, szefa GIS. Oficjalnie jej powodem był zły stan zdrowia, ale {TUTAJ(link is external)} możemy przeczytać, że :

” Zdaniem Małgorzaty Soleckiej problemy zdrowotne – a konkretnie kardiologiczne – nie były jedyną przyczyną dymisji szefa GIS. – Jego odejście było tajemnica poliszynela od kilku tygodni. Między profesorem Pinkasem a ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim brakowało chemii. Źle się dogadywali i minister tracił cierpliwość – wskazywała dziennikarka portalu Medycyna Praktyczna i miesięcznika “Służba Zdrowia”..

Nic dziwnego, że cierpliwość zaczyna tracić też opinia publiczna. Czytamy {TUTAJ(link is external)}:

“37,2 proc. badanych ocenia, że rząd bardzo źle radzi sobie z kryzysem wywołanym drugą falą epidemii koronawirusa, 28,7 proc. uważa, że źle; bardzo dobre zdanie o aktywności rządu ma 5,8 proc. badanych, a dobre – 15,7 proc. – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.”.

Moim zdaniem powinniśmy przestać “walczyć z pandemią” i zacząć traktować koronawirusa jak jeszcze jedną chorobę – nieco bardziej złośliwą od banalnej grypy. Doświadczenia wszystkich rządów europejskich wskazują na to, że takiej walki nie da się wygrać. Szczepionka tez nie dokona cudu, nawet jeśli w ogóle powstanie

O autorze: elig