Strajk mediów w obronie zysków z reklam

Włączyłam dziś [10.02.2021 kanał Planete+. Na ekranie ujrzałam małą czarną plakietkę z napisem “Media bez wyboru”. Nie przeszkadzała ona jednak w podziwianiu uroków wyspy Ibiza. Inne media są radykalniejsze emitując czarny ekran z napisem “Tu miał być twój ulubiony program”. Wszystko to jest efektem strajku mediów prywatnych protestujących przeciw wprowadzeniu przez PiS podatku od reklam {TUTAJ(link is external)}. Protest planowany jest na 24 godziny – do jutra rana. Rząd jednak jest nieugięty – patrz {TUTAJ(link is external)}.

Reakcje na tę akcję są często ironiczne. Mnie najbardziej podobał się bloger Stary Wiarus, ktory opublikował notkę “Petycja o przedłużenie protestu medialnego” {TUTAJ(link is external)}. Trzeba bowiem powiedzieć, iż podatek od reklam jest jednym z nielicznych mogących liczyć na poparcie społeczne. Wszechobecność reklam wszystkim już wyszła bokiem. Są one znienawidzone. Strajk mediów może budzić żywe uczucie “schadenfreude”. Media publiczne też pewnie się cieszą, bo na 24 godziny pozostały jedynymi dostarczycielami informacji.

Jest możliwe, że wielu widzów TVN i podobnych stacji wyjdzie ze swej “bańki informacyjnej” i zacznie się interesować ofertą TVP, rozszerzając swe horyzonty. “Protest mediów” może okazać się pożyteczny dla PiS.

O autorze: elig