Kanclerz został klaunem

W sieci krąży powiedzenie: “W dwa dni komik został mężem stanu a kanclerz klaunem.” {TUTAJ(link is external)}. Komik to oczywiście prezydent Ukrainy, a kanclerz to przywódca Niemiec. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała nieoczekiwanie kompromitację Niemiec. Bloger Retarius napisał dziś [26.02.2022] w Salonie24 {TUTAJ(link is external)}:

“Skala ukraińskiego oporu zaskoczyła Niemców.”
“I to chyba jeszcze bardziej aniżeli rosyjskiego agresora. Postępowanie niemieckich polityków przed wojną oraz w chwili rosyjskiej agresji każe przypuszczać, że liczyli oni na błyskawiczne zwycięstwo Putina. Po szybkim upadku Ukrainy nie byłoby problemu reagowania na wojnę i kwestii antywojennych sankcji skierowanych przeciwko Rosji. Pojawiłaby się polityczna kwestia doprowadzenia do „normalizacji” stosunków na Ukrainie i odbudowy stosunkowo skromnych zniszczeń wojennych.
Każdy dzień oporu Ukrainy oznacza dla Niemców, że ich prorosyjska postawa staje się coraz bardziej widoczna i napotyka ona na stale rosnącą presję ze strony innych krajów z żądaniem udzielenia poparcia Ukrainie i nałożenia na Rosję zdecydowanych sankcji. W miarę trwania wojny i docierania informacji o rosyjskich zbrodniach i ofiarach wśród ludności cywilnej pozycja Niemiec będzie jeszcze trudniejsza. (…)
Niemcy wizerunkowo stają się owym przysłowiowym „chorym człowiekiem Europy”, gospodarczą potęgą na glinianych (gazowych) nogach i politycznym bankrutem bez jakiejkolwiek wiarygodności.”.

Dzisiaj premier Polski, Morawiecki pojechał do Berlina, by skłonić kanclerza Scholza do zmiany polityki wobec Rosji. Przypomniał przy tym kompromitującą obietnicę wysłania do Ukrainy pięciu tysięcy hełmów [z dnia 26 stycznia 2022]. Minął ponad miesiąc i żadne hełmy na Ukrainę nie dotarły {TUTAJ(link is external)}. Inną żenującą rzeczą jest przygoda szefa niemieckiego wywiadu, Bruno Kahla:

“Szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu (BND), Bruno Kahl, został zaskoczony atakiem Rosji podczas swojego pobytu na Ukrainie i z dużym trudem udało mu się wrócić na terytorium UE – piszą w sobotę niemieckie media.
Kahl udał się na Ukrainę w środę “w celu przeprowadzenia pilnych rozmów na temat obecnej sytuacji” – poinformowała BND. Jego podróż powrotna była trudna i przedłużona z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej oraz “z powodu równoległego napływu uchodźców” – czytamy w sobotę na portalu dziennika “Welt”.” {TUTAJ(link is external)}.

No cóż, szewc bez butów chodzi. Możemy też przeczytać {TUTAJ(link is external)} o fatalnym stanie Bundeswehry:

“Atak Rosji na Ukrainę “wywołały szok również u najwyższego dowództwa Bundeswehry” – pisze w czwartek dziennik “Bild”. Szef niemieckiej armii Alfons Mais ostro skrytykował stan sił zbrojnych w obliczu wojny. We wpisie z czwartkowego poranka na serwisie LinkedIn zauważył: “Budzisz się rano i zdajesz sobie sprawę, że w Europie jest wojna”. A Bundeswehra, czyli “armia, którą mam zaszczyt dowodzić, jest mniej lub bardziej pusta”.
“Budzisz się rano i zdajesz sobie sprawę, że w Europie jest wojna” – pisze Mais. “A Bundeswehra, czyli armia, którą mam zaszczyt dowodzić, jest mniej lub bardziej pusta. Możliwości wsparcia sojuszu, jakie możemy zaoferować politykom, są bardzo ograniczone”.”

Bloger Retarius ma rację.

O autorze: elig