Adam Wielomski o końcu globalizmu

Zwykle nie jest mi po drodze z Adamem Wielomskim. W ostatnim numerze “Najwyższego Czasu!” [nr 13-14/2022] zamieścił on jednak ciekawy tekst “Koniec globalizacji i globalizmu”. Stwierdził w nim:

“Wraz z początkiem wojny na Ukrainie zakończyła się globalizacja i towarzysząca jej ideologia globalizmu. Wizja jednej planety, jednego zarządu planetarnego, jednej światowej gospodarki i kosmopolitycznej kultury rozpadła się. Rosyjski najazd na Ukrainę to początek geopolityczno-cywilizacyjnego rozłamu. (…)
To nie jest odgrodzenie jednego z mocarstw przez inne, lecz podział świata na Eurazję [Rosję i Chiny] i świat atlantycki [Zachód]. (…) Powstają dwie autarkiczne ekonomicznie politycznie i cywilizacyjnie – jak to określali geopolitycy niemieccy “wielkie przestrzenie”. (…) W 2022 roku skończył się globalizm na korzyść wielkich przestrzeni kontynentalnych.”.

Według Wielomskiego:

“Rosja pozbyła się zapadników i zapadnictwa, czyli tych, którzy od stuleci próbowali ją liberalizować, westernizować, upodabniać do Zachodu (…) [Putin] wykopał właśnie gigantyczny rów między Zachodem a Eurazją. Wykopał go na wiele lat, dziesięcioleci, a może nawet pokoleń.”.

Wielomski wyznaje:

“Wszyscy wiedzą, że przez lata byłem rosjo-realistą, a dla niektórych rusofilem (…) W 2022 roku opcja prorosyjska w Polsce jest skończona – paradoksalnie właśnie wtedy, gdy ze względu na napiętą sytuację międzynarodową byłaby jak najbardziej potrzebna. Jednak po uchwale Sejmu RP w sprawie uznania Władimira Putina za “zbrodniarza wojennego” i w ogólnej atmosferze nienawiści do Rosji, nie uważam opcji prorosyjskiej za możliwą na długie lata. Będzie zapewne możliwa za ileś lat, ale to już będzie w innym świecie i wątpię, czy tych czasów dożyję.”.

No cóż, Putin po prostu JEST zbrodniarzem wojennym i tyle. Wiele jednak wskazuje na to, że Wielomski może mieć w wielu sprawach rację. Po pierwsze społeczeństwo Rosji w 70% gorąco Putina popiera. Nie jest to więc problem jednego polityka, któremu coś odbiło. Po drugie – rola Chin. Wielomski przypisuje Chinom sprawstwo kierownicze w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Na portalu “Najwyższego Czasu!” {TUTAJ(link is external)} mamy informację:

“Według notatek wywiadowczych uzyskanych przez brytyjski dziennik The Times, Chiny przeprowadziły ogromny cyberatak na ukraińskie obiekty wojskowe i nuklearne w ramach przygotowań do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Według ukraińskiej służby bezpieczeństwa SBU ponad 600 stron internetowych należących do ministerstwa obrony w Kijowie i innych instytucji padło ofiarą ataków, które koordynował chiński rząd.
Chińskie ataki rozpoczęły się przed końcem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i osiągnęły punkt kulminacyjny 23 lutego, czyli na dzień przed rosyjskim atakiem.”.

Wojciech Szewko zamieścił {TUTAJ(link is external)} wypowiedź urzędnika chińskiego MSZ:

“Rzecznik MSZ Chin: Chiny nie opowiadają się po żadnej ze stron konfliktu, ale deklarują partnerstwo z Rosją bez ograniczeń i odmawiają potępienia inwazji.
9:02 AM · 2 kwi 2022·Twitter Web App”.

O autorze: elig