Wojna paliwowa między Rosją a Europą

Wczoraj [26.04.2022] dowiedzieliśmy się, że rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Bułgarii oraz Polski {TUTAJ(link is external)}. Dziś szefowa KE, Ursula von der Leyen stwierdziła:

“Zapowiedź Gazpromu to nowa próba podjęta przez Rosję, aby zaszantażować nas za pomocą gazu. Jesteśmy przygotowani na taki scenariusz. Przygotowujemy skoordynowaną odpowiedź Europy. Europejczycy mogą być pewni, że jesteśmy zjednoczeni i solidarni z państwami członkowskimi, które zostały dotknięte” posunięciem Rosji – powiedziała szefowa KE.
UE podejmie wszelkie wysiłki, aby decyzja Gazpromu o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii miała jak najmniejszy wpływ na konsumentów – zapewniła von der Leyen.” {TUTAJ(link is external)}.

Niektóre firmy zgodziły się jednak na rosyjski dyktat. Czytamy {TUTAJ(link is external)}:

“Czterech europejskich nabywców gazu zapłaciło już Rosji za dostawy w rublach — informuje Bloomberg. Dodatkowo dziesięć europejskich firm otworzyło w Gazprombanku konta, aby spełnić żądania Rosji dotyczące płatności. (…) Agencja wyjaśnia, że jeśli pozostali odbiorcy gazu odrzucą warunki Kremla, to kolejnych odcięć od rosyjskiego gazu można się spodziewać nie wcześniej niż w drugiej połowie maja, kiedy to przypadają kolejne płatności.
Przypomnijmy, że po tym, jak UE nałożyła na Rosję sankcje za inwazję na Ukrainę, Moskwa zażądała, by za dostawy gazu od 1 kwietnia płacono jej w rublach. Unia poinformowała jednak państwa członkowskie, że zaproponowany przez Kreml mechanizm, który polega na otwarciu kont w euro i rublach w kontrolowanym przez państwo Gazprombanku, naruszałby sankcje.”.

Skądinąd wiadomo, że Węgry zgodziły się płacić w rublach. Problem embarga na rosyjskie surowce dotyczy także ropy naftowej. Jednak obecnie nawet Niemcy zaczynają zmieniać stanowisko w tej sprawie. Wczoraj portal Euroactiv.com napisał:

“Thanks to efforts to diversify oil suppliers and with support from the Polish government, Germany is days away from being independent of Russian oil, Vice-Chancellor Robert Habeck said.” {TUTAJ(link is external)}.

Niemcy mają zastąpić rosyjską ropę zużywaną przez rafinerie Leuna i Schwedt surowcem dostarczanym przez gdański terminal naftowy. Dosłownie kilka chwil temu wielka firma naftowa Shell oświadczyła:

“Shell ogłosił że nie będzie akceptował żadnych paliw z zawartością produktów z Rosji.” {TUTAJ(link is external)}.

Widać więc, że Rosji będzie coraz trudniej czerpać zyski z handlu węglowodorami i uzyskiwać z tego źródła środki na prowadzenie wojny z Ukrainą.

O autorze: elig